Kızarkadaşımı Görmeye Gidiyorum Diyip İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Yazıyı paylaş!

Bundan on yıl kadar önceydi. O zamanlar ben İngiltere’den Türkiye’ye geri dönmüş, askere gitmiş ve sonra iş hayatıma Türkiye’de devam etmiştim. 2017 yılında İngiltere’ye tekrar geri dönüp tekrar burda yaşamaya başlamadan önceki dönem.

Ben İngiltere’den yeni döndüğümde haliyle arkadaşlarım burası yani İngiltere hakkında sorular soruyorlardı. İngiltere’ye ve yurtdışına gitmek o zaman da heves edilen birşeydi fakat insanlar Türkiye’den henüz bu kadar bıkmamıştı ve memleketten gideyim ve bir Avrupa ülkesine kapağı atayım da ne olursa olsun demiyorlardı.

O dönem bana sorulan soruların bir kısmı da İngiltere’ye nasıl vize alırım sorusuydu. Bildiklerimi anlatır, arkadaşlarıma yardımcı olurdum.

Birgün bir arkadaşımdan bir eposta aldım. Bana İngiltere’ye üç-dört aylık nasıl vize alırım diye soruyordu. Neden üç-dört aylık vize alıyorsun diye sordum. Kızarkadaşım İngiltere’de master yapıyor, bu yaz master’ı bitecek ve Türkiye’ye dönecek. Yaz aylarını İngiltere’de onunla birlikte geçirmek istiyorum dedi.

Biraz telaşlıydı ve İngiltere’de bulunan birinden davetiye istesem faydası olur mu diye düşünüp duruyordu. Birkaç gün böyle geçti derken artık vize başvuru zamanı geldi. Bana bu davetiye konusunda tavsiyemi tekrar sordu.

Şimdi burda bir parantez açayım. Yurtdışına giden hemen herkesin aklına gelen ilk şeylerden biri gidilecek ülkede yaşayan bir akraba ya da tanıdıktan davetiye istemektir. Bu adeta klasikleşmiş bir şehir efsanesidir. Bazı durumlarda işe yarar, bazı durumlarda işe yaramaz, bazı durumlarda ise vize almanızı zorlaştıran hatta imkansızlaştıran negatif bir etkisi vardır. Ama ne olursa olsun biz Türkler’in bu yurtdışında yaşayan bir tanıdıktan davetiye isteme merakı geçmez.

Peki ben arkadaşıma davetiye konusunda ne dedim? Dedim ki, “bak biladerim, davetiye felan bunlar boş iş. Böyle şeylere senin ihtiyacın yok. Bu tür şeylerle uğraşma, vizeye normal bir şekilde başvur, turist vizeni al git” dedim.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Mülakatı Hakkında Herşey

Cevaben, “iyi de, ya vize vermezlerse, ben kız arkadaşımı çok özledim. Yazın birlikte gezeceğiz-tozacağız diye ne planlar yaptık” dedi.

Ben de dedim ki “biladerim, bak işte ne güzel, sevgilini özledin değil mi?”

“Evet abi özledim dedi”.

“O zaman şöyle yap: turist vizesine başvururken vize başvuru formuna İngiltere’ye hangi nedenle gideceğini açıklayan kısa bir yazı yaz. Yazıda İngiltere’ye gidiş sebebim orda şu anda master yapmakta olan kız arkadaşımı görmek ve yaz aylarını onunla birlikte geçirmektir yaz” dedim.

“Abi ne diyorsun sen, dalga mı geçiyorsun benimle?” dedi.

Ben de “yok biladerim, çok ciddiyim, aynen böyle yaz” dedim.

Yok mok dediyse de ben ısrar ettim, “sen dediğimi yap, vizeni alırsın” dedim.

Vizeye aynen bunu yazarak başvurdu. Aradan 1 hafta geçti, bizimkini vize mülakatına çağırdılar. Heyecanla gitti.

Arkadaşımdaki bu heyecanı görünce ne yalan söyleyeyim beni de bir heyecan sardı. Mülakat sonucunu beklemeye başladım.

Bizimki mülakatı yaptı geldi. “Ne oldu?” dedim. “Abi vizeyi aldık, adamlar bana 6 aylık turist vizesi verdi, sen nasıl bir adamsın” dedi. Beraber gülüştük.

“Mülakatta ne sordular?” dedim. “Abi acayip tuttu senin bu taktik, bana -kız arkadaşın nerde? kızı gerçekten seviyor musun yoksa öylesine takılıyor musun? birgün evlenecek misiniz? kızla nerde tanıştınız?- gibi sorular sordular, hem kendileri çok güldüler, makara yaptılar, hem de beni güldürdüler, mülakat sohbet havasında geçti” dedi.

Evet, benim taktik tutmuştu. Arkadaşım vize başvurusunda delikanlı gibi doğruyu söyleyecekti ve vize ofisindeki İngilizler’in bu özgüveni ve delikanlılığı ile gönlünü fethedecekti ve öyle de olmuştu.

Benim için unutulmaz bir hatıradır bu, birçok açıdan.

Aradan on yıldan fazla zaman geçti. Ben İngiltere’ye geri döndüm ve yeniden İngiltere’de yaşamaya başladım. İngiltere ile ilgili yine sorular geliyor. Elbette cevaplıyorum. İngiltere vizesi ile ilgili sorular da geliyor ve bunların bir kısmında “abi İngiltere’de yaşayan bir tanıdığımızdan davetiye alsak mı” diyenler yine var.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Bir İngiliz Kızı Irak'taki Savaşa Nasıl Bakar?

Vize ile ilgili soru soranlara yukardaki hatıramı anlatıyorum ve vize başvurusunda dürüst, cesur ve kendine güvenli olmalarını tavsiye ediyorum. Dürüstlük birçok yerde kazanır, İngiltere’de daha çok kazanır. Vize memurları üçkağıt yapanı genelde yakalar. Ha sen yakalanmazsın vizeni de alırsın ama bu numaraları yapmaya alışır ve buna İngiltere’de devam edersen bir yerde bir şekilde başın hep belaya girer.

Onun için diyeceğim odur ki, vize başvurunda dürüst ol. Vize alırsın. Vize alıp buraya gelince de dürüst ol. Hintliler vs. gibi sistemi nasıl sömürürüm diye uğraşmak yerine kendimi nasıl geliştiririm de İngiltere’de tutunurum diye sor, buna kafa yor.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Yazıyı paylaş!