Londra’da Kiralık Ev Ararken Kullanılabilecek Siteler

Zoopla

İngiltere’de ev kiralamak için en çok kullanılan birkaç site var. Bunlardan biri Zoopla. Ben de hostel, airbnb, kendi odam sırasını takip ettikten sonra Zoopla.com sitesinden bir daire bulup kiraladım ve taşındım. Oldukça da memnunum.

Kiraladığım daire merkezi bir yerde ve hem binanın hem de dairenin durumu iyi. Muhiti de seviyorum.

Bir emlak sitesi olan Zoopla ev satın alma, daire kiralama gibi seçeneklerin yanı sıra ev arkadaşı arayanların ilanlarını da göstermekte. Ev tutarken aradığınız tüm kriterleri (bahçe, laminant parke, güneş gören cephe vs) seçip arama yapabiliyorsunuz.

Sitenin arayüzü ve mobil uygulaması oldukça kullanışlı. Oda, ev kiralama ya da ev satınalma için kullanılan bir site.

www.zoopla.co.uk

 

RightMove

RightMove sitesi de Zoopla gibi bir site. Zoopla’nın rakiplerinden. Ev ve ev arkadaşı arayan kullanıcıların yanı sıra, öğrenci evi, yurt ve odalarını sadece öğrencilere kiralayan pansiyonlar gibi seçeneklerin de bulunduğu bu site İngiltere’de yaygın olarak kullanılmakta. Bunların dışında yaşamak istediğiniz bölgedeki emlakçılara da bu site üzerinden ulaşabilmektesiniz. RightMove sitesine de bir göz atmakta ve denemekte fayda var.

www.rightmove.co.uk

OpenRent

2012 yılında kurulan OpenRent İngiltere’nin en büyük emlak sitelerinden biri haline geldi.

Sahibinden verilen tüm emlak ilanlarını daha adil, sitede yayınlanan ilanları ucuz ve anlaşılabilir yapmayı hedefleyen bir site. Bünyesinde Right Move ve Zoopla’dan da bir çok ilan bulunduruyor ve kiracı ve ev sahiplerini direk buluşturması ile de öne çıkıyor.

Sitenin diğer sitelerden en büyük farkı satılık ilanlara yer vermemesi. Sadece evini kiraya veren ev sahipleri ve kiralık ev arayan kişilere yer veriyor. Yani daire veya ev kiralamaya odaklanmış bir site diyebilirim.

Sitede arama yaparken birçok kriteri seçebiliyorsunuz ve kullanımı ücretsiz. Ücret alınan tek yer eğer kiraladığınız yere birkaç arkadaş taşınacaksanız kişi başı bir kontrat düzenleme ücreti alıyor, o da 20 sterlin civarında.

OpenRent sitede ilan veren evsahiplerinden ilk seferde ücret almıyor. Bunun yanında sonraki seferlerde ise makul ücretler alıyor. Bu yüzden evsahipleri kendileri fazla masraf etmediği için ve işleri bu sitede biraz daha kolay olduğu için depozito ya da belki de kirada biraz esnek olabiliyorlar. Bu yüzden OpenRent’i denemekte fayda var.

www.openrent.co.uk

Kiradan Tasarruf Etmek İçin Londra Dışında Yaşayıp Londra’daki İşime Trenle Gelip-Gitme İşine Ne Diyorsunuz?

İngiltere’de büyük şehirler ve özellikle de başkent Londra’da yaşam her açıdan pahalı. Londra bu konuda dünyanın diğer başkentleri ile yarışır durumda ve ilk sıraları kimseye kaptıracak gibi de görünmüyor malesef.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Londra'yı Çekici Yapan Şey Ne?

Bu durum özellikle ev kiralarında kendini gösteriyor. Hatta en büyük masraf kalemi barınma desem yanlış olmaz. Özellikle İngilizler’in tube dediği bizim metro dediğimiz ulaşım ağının Zone 1, Zone 2 ve hatta Zone 3’e kadar olan dairsel alan merkezi yerler olarak kabul ediliyor ve bu bölgelerde kiralar yüksek.

Birçok insan bu kiraları karşılayamıyor ve ya oda kiralayıp bir göz bir odada yaşıyor ya da daha geniş bir yerde ailesi ile de yaşayabileceği daha geniş bir yer arayışına giriyor. Öyleki Londra’da merkezi bir yerde bir daireye 1200-1500 sterlin kira öderken bu paraya şehrin biraz daha dışında bir yerde koca bir viktorya stili 2 katlı İngiliz evi kiralayabiliyorsunuz. Üstelik bahçesi de oluyor. Aradaki yaşam kalitesi farkını siz hesap edin.

Bu yüzden Londra’da ya da diğer büyük şehirlerde şehrin biraz dışında yaşamak popüler diyebilirim. Özellikle çalışan kesimin bir kısmı ve öğrenciler şehir merkezinin dışında yaşıyor ve her gün belli bir mesafeyi kat edip işe veya okula gidiyor. Bu durumun maddi olarak size bir katkısı olabilir fakat biraz tasarruf etmek için göze almanız gereken şeyler de mevcut. Yazımın bu kısmında biraz bunlardan bahsedeceğim;

Ekstra masraf çıkar. Londra’daki ulaşım ağında indirimlerden ve kolaylıklardan faydalanmak için Oyster kart kullanılır. Bizdeki Akbil, İstanbul Kart, Kentkart, vs. gibi. Eğer kartın örneğin Londra’da Zone 1-2-3’ü kapsıyorsa diğer uzak bölgelere gittiğinde ekstra ücret ödemek durumundasınız. Ya da o bölgeleri de kapsayan Oyster kart ya da Railcard alacaksınız. Bu da ekstra ücret ödemek yani ekstra maliyet anlamına gelir. Hatta şehir dışında yaşayan İngilizler -tüm param trene ve otobüse gidiyor- diye çok yakınırlar.

Eş-dost-arkadaşların size gelmesi biraz zorlaşır. Hem tarif etmen hem de normalden erkenden yola çıkmaları gerekir. Fakat yine de çok dert olmaz zira seven eş-dost-arkadaş siz fizanda da olsanız sizi ziyarete gelir. Arkadaşınım diyen kişi mesafeyi bahane etmez, bahane ediyorsa hakikatli bir arkadaş değildir zaten.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Bir İngiliz Kızı Irak'taki Savaşa Nasıl Bakar?

İşten yorgun çıktıysanız uzak olan evinize gitmek gözünüzde büyür. İş yorgunluğu bir de yol yorgunluğu derken eve yorgun gelirsiniz. Bu durumda yapılacak en güzel şey yolda sizi oyalayacak kitap, film, müzik, oyun vs. gibi birşeylerle oyalanmaktır.

Sosyal hayatınızı aktif tutmak ayrı bir sıkıntı olur. Hafta sonları işe gitmeseniz bile bir arkadaşınızın doğum günü olur, bir kutlama olur vs. derken yine o uzun yolu çekip merkeze gitmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca yaşadığınız bölgedeki barlar şehir merkezine oranla çok daha erken saatlerde kapanır. Buralarda sosyalleşme imkanı şehir merkezine göre daha azdır.

Sabah erken uyanma konusunda sorunları olan biriyseniz sabah erkenden kalkıp o kadar yolu tepmek zor olur. Uykunuzdan biraz feragat edersiniz ve bunun için de erken yatmanız gerekir. Neyseki İngiltere’de trenler hem çok güvenli hem de rahattır, yolda rahatça uyuyabilirsiniz.

Sadece şehir dışında yaşamanın mı kötü yanları var peki? Şehir merkezinin bitmek bilmeyen hengamesi, kalabalık sokakları, çok yüksek kira ve yaşam fiyatları insanları şehir dışında yaşamaya iten başlıca sebeplerden. Hatta bu konuyla ilgili olarak lifeafterlondon.com isimli bir site kurulmuş. Bu sitede Londra’dan taşınmak isteyen insanlar birbirleriyle fikir alışverişinde bulunup nereye taşınacaklarına karar kılıyorlar.

Bunların da ötesinde taşınacak olanlara taşımacılık ve yeni ev konusunda yardım eden insanlar da mevcut. Kısacası bu konu üzerine kurulmuş bir site. Londra çevresindeki şehirler hakkında derinlemesine bilgi alıp, hangi şehre taşınacağına karar verebilirsiniz. Ayrıca şehirlerin Londra ile olan bağlantılarının yanı sıra şehirlerdeki hayat hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Londra’da iş sahibi olup Londra dışında yaşayanların başlıca tercihleri ise; Essex, Kent, Hampshire, Hertfordshire, Northamptonshire, Suffolk, Surrey ve West Sussex. İnsanların bu vilayetleri seçmelerinin başlıca sebebi ulaşım kolaylığı. Bu sınırlar içerisinde bulunan şehirlerden genellikle Londra merkezine direkt olarak ulaşım bulunmakta ve bir çoğu 1 saat kadar sürmekte. İşe gidip gelme konusunda kişilere göre kimi zaman bu yol 2 saate kadar çıkabilmektedir. Ancak genel talep maksimum 1.5 saat içerisinde iş yerinden eve varabilmek yönündedir.

Şehir merkezinde evi başkasıyla paylaşarak sadece bir oda için ödeyeceğiniz ücret şehir dışında tek başına yaşayabileceğiniz bir evden daha pahalıya gelebilir. Her günün 2 saatini yolda geçirmeyi göze alarak kendi evinizde kafanızı dinleyerek bir hayat kurmak ve yaşamak mümkün. Ayrıca İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan insanlarımız için bu olay zaten alışılmış bir durum.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Londra'nın Müzeleri ve Müze Kültürü

Üstelik İngiltere ve Londra’da İstanbul’un hengamesi, düzensizliği, trafik sıkışıklığı ve güvenlik sorunlarının hiçbiri yok. Burda 1 saatlik yol İngilizler’e uzun gelir fakat İngiltere’deki tren, metro ve otobüs ağı o kadar iyi ve o kadar güvenlidir ki biz Türkiye’den gelenlere bu mu uzak yol bu yolda ne varki dedirtir.

Örneğin Londra 1 ve 2. bölgelerde oda fiyatları aylık 500 sterlin artı faturalar olarak başlar. Hatta 1. bölgede aylık 600 sterlinden daha ucuza bir oda bulursanız kaçırmayın. Ama örneğin Londra’ya toplu taşımayla sadece 1 saat mesafede bulunan Kent vilayetinde ise fiyatlar oldukça uygun. 2 ya da 3 yatak odalı daireler aylık 600 sterlinden başlıyor. Durum böyle olunca da insanlar şehir merkezinde yüksek fiyata tek bir odada yaşamaktansa 1 saatlik mesafede biraz daha fazla verip kendi dairesini tutabiliyor.

Gelelim ulaşım masraflarının ne kadar olduğuna. Öncelikle işe kendi arabanızı kullanarak gidiıyorsanız bir hesap yapalım. İş yerine 30 km mesafede otursanız her gün git gel 60 km yol yapar. 60 kilometrede 5 litreye yakın benzin yaksa 6 sterlin yapar. Haftada 5 gün işe giden birisi için aylık 120 sterlin ulaşım masrafı olur. Eğer ki aylık toplu ulaşım kartı -Oyster kart- alırsanız aylık 81.5 sterlin ödersiniz. Zaten şehrin neresinde olursan olun bu kartı satın alacağınız için ek bir masraf teşkil etmiyor. Bu hesabı siz benzinin litre fiyatına göre güncelleyebilirsiniz.

Durumu özetleyecek olursam, Londra merkezinde fiyatlar çok yüksek olduğu için daha iyi bir hayat yaşamak adına insanlar şehre 1-1.5 saat mesafedeki şehirlerde kalıp hayatlarını devam ettiriyorlar. Yol masrafı ve yolda geçirilen süre biraz fazla gibi görünse de büyük şehirde yaşamış olan insanlar için alışılmış, diğer insanlar için zamanla alışılabilecek bir durum. Bu sayede hem tasarruf edip hem de daha nezih bir çevrede yaşamak mümkün. Umarım siz de çalıştığınız yere maksimum 1 saat mesafede güzel bir yer bulup orada yaşayabilirsiniz.

İngiltere’de konaklamaya dair diğer seçeneklere değindiğim yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum