Londra’da Metroda Neden Kavga Çıkmaz?

Londra’da Metroda O Kalabalığa Rağmen Neden Kavga Çıkmaz?

İngilizler soğukkanlıdır ve genelde kendilerini kaybetmezler. Kendilerini kaybettikleri anlar genelde çok içip zil-zurna sarhoş oldukları zamanlara denk gelir. İşte o zaman bir İngiliz’in içinde tuttuğu tüm kötülükleri, komiklikleri, saçmalıkları, saldırganlığı, aptallığı vs. her türlü gizli duyguyu görebilirsiniz.

Bu durum toplu taşımaya da yansır. İngiltere’de toplu taşımada insanlar birbirine saygılıdır. Birine yanlışlıkla en ufak bir bırak çarpmayı, dokunan bile hemen sorry der özür diler. İnsanlar birbirine yol verir. Yaşlıya, hamileye, engelliye yer verilir.

Londra Metrosu oldukça kalabalıktır, özellikle sabah işe gidiş ve akşam iş çıkış saatlerinde çok yoğundur. Yerin altından giden, üstünden giden, güney tren, kuzey treni vs. gibi farklı kategoride hatlar vardır ve bu hatların da inşaa ediliş zamanı ve en çok da nereye gittiğine göre farklı kategorileri vardır. Londra Metrosu ve Londra Trenleri tam tamına bir mühendislik harikasıdır.

Tüm bu kalabalığa rağmen toplu taşımada kavga çıkmaz. Mesela metroda insanlar dip-dibe, burun-burunadır, bazen aralarında zerre mesafe kalmaz ama kimse kimseyi itmez, kimse kimseye çıkışmaz, kimse kimseye öteye git, beriye gel demez.

Mind The Gap yani Mesafeyi Koru kavramı çok çok önem verilen birşeydir ve herkes buna dikkat eder. İstasyonda tren kalkış-duruşlarını organize eden görevliler ellerindeki telsizle sürekli Mind The Gap anonsu yapar. Bu anons tüm istasyona yayılır.

Hatta bazı istasyon görevlilerinin kendine özgü aksan, tarz ve sesleri ile Mind The Gap anonsu yaptığına şahit olursunuz ve bu sizi gülümsetir: vay be adam öyle bir -Mind The Gap-Mind The Gap-Please Mind The Gap- diyorki insanı hayrete düşürüyor dersiniz.

Bu Mind The Gap hayatın her yerine sirayet etmiştir. Turistik Mind The Gap oyuncakları vardır, mesela minik oyuncak şeklinde tren, istasyon görevlisi vs. vardır, bir düğmeye basınca Mind The Gap anonsunu söyler, bunları alıp memlekete dostlarınıza hediye edebilirsiniz 🙂

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Kızarkadaşımı Görmeye Gidiyorum Diyip İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Mind The Gap karikatürlerde, afişlerde, espirilerde, t-shirtlerde, dizilerde, filmlerde her yerde görülebilir. İngilizler’in ata sporu desem yanlış olmaz.

Toplu taşıma böyle medenidir ve hani derler ya bir memleketin medeniyet seviyesi toplu taşımasından anlaşılır diye, gerçekten de öyle ve İngiltere’nin medeniyet seviyesini toplu taşımada anlarsınız.

Aklınıza Metrobüs geldi değil mi? Keşke bizde de Mind The Gap mi olsun diyorsunuz?. Evet, olsa keşke ama sanırım bizim ata sporumuz İngilizler’inki gibi Mind The Gap’ten ziyade Sen Kimsin? şeklinde 🙂

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum