Londra’da Sadece İngilizce Mi Öğrenilir?

Dikkat ettiysen İngiltere demedim, Londra dedim. Çünkü Londra’da dünyada hangi millet varsa o milletten insanı kesin bulursun.

Bu şehir böyle bir şehirdir, dünyanın her yerinden her çeşit milletten her çeşit insan buraya doluşmuştur ve bu da şehri harika bir yer yapar.

Hayır, Londra’da sadece İngilizce öğrenilmez. Burda her dili öğrenebilirsin ve her dilin pratiğini yapabilirsin.

Bir kere önce burda konuşulan anadillerden bahsedeyim. İngilizce’yi bir kenara bırakalım, İngiltere’nin anadili İngilizce ve burda bu dili öğrenmek zor değil. Gelirsin, birkaç ay burda kalırsın ve bir temel atarsın. Sonra zamanla hayata karıştıkça bu temel ilerler ve kaldığın süre ve sosyalleşmene paralel olarak dile yatkınlığın artar.

Peki Londra’da konuşulan diğer anadiller hangileri? Önce en az ilgini çekebileceklerden başlayayım, yazının sonunda en ilgi çekici dilleri bulacaksın.

En başta Urduca gelir, bu dil ne kadar ilgini çeker ama Londra’da büyük bir Hindistanlı ve Pakistanlı nüfusu var, bunlar bu dili konuşur.

Arapça’da hatırı sayılır bir yer tutar. Londra’da ve aslında İngiltere’nin diğer bazı şehirlerinde Somalililer’in bir toplumu var ve bunlar Somali dilinin yanında Arapça da konuşur. Sonra Ortadoğulu ve diğer Arap ülkelerinden bir sürü Arapça konuşan insan var. Bunlarla bu dilin pratiğini yapabilirsin.

Rusça ve Lehçe’de oldukça dikkat çeker. Özellikle Polonyalılar, belkide Londra’da en kalabalık yabancı toplumunu oluşturur. Eğer Lehçe öğrenmeye meraklıysan bu dilin pratiğini de bol bol yapabilirsin.

Ya Kürtçe, evet Kürtçe öğrenmeye merak sardıysan hem Türkiye’den gelen Kürtler hem de Irak, Suriye, İran vs. gibi diğer ülkelerden gelen Kürtlerle bu dili pratik edebilirsin.

Peki ya Avrupa dilleri? Mesela İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Almanca? Bunların da kendi toplulukları var. Mesela Londra’da kafelerde çalışanların çoğu yabancıdır ve bunlar İngiltere’de çalışma iznine sahip oldukları için her yerde çalışabilirler. İspanya, İtalya, Yunanisitan, Romanya ve diğer bazı Avrupa Ülkeleri’nde işsizlik oranı oldukça yüksek olduğu için bu ülkeden İngiltere’ye ve özellikle de Londra’ya büyük bir akın var, çalışmaya hep İngiltere’ye geliyorlar.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de Ücretsiz Sağlık Hizmetleri Ne Durumda? Sistem Gerçekten Batıyor Mu?

Sadece kafelerde mi? Hemen hemen her iş kolunda Avrupalılar’ı görürsün. Bunlar hem kendi aralarında hem de diğer milletlerle kaynaşırlar. Sen de bu fırsatı kullanabilirisin. Dil öğrenme etkinliklerine, kültürel toplantılara, arkadaş ortamlarına gidip bu milletlerden insanlarla tanışıp İspanyolca, İtalyanca, Almanca, Fransızca, vs. dillerinde pratik yapabilirsin.

Mesela meetup.com isimli bir site var. Bu site dünyanın her yerinde insanların ilgi alanlarına göre her konuda buluşma ayarlamasına yarıyor. Londra’daki meetup.com etkinliklerine bir göz atıp bunların toplantılarına gider her milletten insanla tanışıp hem sosyalleşip hem de hangi dili istersen pratik yapabilirsin.

Yapman gereken sadece biraz sosyal, biraz girişken ve biraz da insanları sevmek. Gerisi kendiliğinden gelecektir!

 

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )