Londra’da Ulaşım Masrafından Nasıl Tasarruf Ederim?

Toplu ulaşım her büyük şehirde olduğu gibi Londra’da da yaşam masraflarınızda önemli bir yer tutar. Toplu ulaşımı akıllıca kullanmak ve indirimlerden faydalanmak size hatırı sayılır miktarda tasarruf etme imkanı sağlar.

Toplu taşıma kullanmak sadece bir yerden bir yere gitmek değil, şehri hissetmektdir. Özellikle Londra gibi medeni ve estetik özellikleri yüksek bir şehirde toplu ulaşımla seyahat etmek bazen insana -acaba bir açık hava müzesinde miyim- hissi verir.

Bu yazıda toplu ulaşıma ayıracağınız miktardan nasıl tasarruf edeceğinize ana hatları işe değinmeye çalıştık.

Oyster Card Kullanın

Oyster Card Londra’da tüm toplu ulaşım araçlarında geçerli bir karttır ve para yüklenerek kullanılır. Otobüs ücreti 1.5 sterlinden tube yani bizdeki ismi ile metro ise 2.4 sterlinden başlar. Otobüsle seyahat her zaman metro ile seyahatten daha ucuzdur. Ayrıca otobüste 45 dakika transfer bulunur. Yani 45 dakika içinde belli şartlarda başka bir otobüse binerek ücretsiz seyahat edebilirsiniz.

Oyster Card her zaman tekli ya da günlük bilet almaktan hem daha ucuz hem pratiktir. Ayrıca kartınızı kaydettirip online para yükleyebilir, iade alabilir ve kartınız kaybolursa yenisini ücretsiz alıp eğer içinde para varsa bunların iadesini alabilirsiniz.

Oyster Card satılırken zone’lara göre satılır ve kartınız hangi zone’da geçerli ise o zone’da gideceğiniz yere göre kartınızdan o yerin ücreti alınır.

Oyster Card ile ilgili detaylı bilgiye

https://oyster.tfl.gov.uk/oyster/entry.do

adresinden ulaşabilirsiniz.

Oyster Card aldığınızda kart hemen kullanabilir durumdadır. Herhangi bir kayıt, onay ya da açma işlemi gerektirmez.

Fakat eğer kartınızı online olarak kaydettirirseniz kaybolma ya da çalınma durumunda bunu hemen bildirirseniz yenisini ücretsiz alabilir ve içerisindeki parayı iade alabilirsiniz.

Ayrıca toplu ulaşımda oluşabilecek fazladan çekimlerin de iadesini alabilirsiniz. Oyster kartınızı kaydettirmeniz faydalı olur.

Travelcard Kullanın

Travelcard da Oyster Card gibi bir seçenektir fakat Oyster Card daha çok Londra’da sürekli yaşayanlar içindir. Travelcard ise Londra’ya birkaç günlüğüne gelenler ve bu birkaç gün içinde şehir içinde hergün bir yerlere gidenler için daha uygundur.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Benim Londram Benim Dalstonum

Travelcard günlük ve haftalık seçenekleri ile satılır ve zone 1-2 ve zone 1-6 gibi zone’lara ayrılarak satılır. Oyster Card’dan farkı Travelcard’ı sık seyahat edeceğiniz zone için alırsınız.

Travel Card ile ilgili detaylı bilgiye

https://tfl.gov.uk/fares/how-to-pay-and-where-to-buy-tickets-and-oyster/travelcards-and-group-tickets

adresinden ulaşabilirsiniz.

Banka Kartınızı Toplu Ulaşımda Temassız Olarak Kullanın

İster kredi kartı ister debit kart olsun, banka kartlarınızı toplu ulaşımda kullanabilirsiniz. Tüm istasyon girişlerinde ve otobüslerin içinde temassız kart okutma imkanı veren cihazlar vadır.

Banka kartlarınızı temassız olarak kullanmak bilet satın almaktan daha ucuzdur. Toplu taşımada banka kartı kullanmak Oyster Card ile aynı fiyat tarifesindedir.

Yoğun Saatlerde Toplu Taşıma Kullanmayın

Londra’da ulaşımı TfL yani Transport for London düzenler. TfL’in resmi olarak belirlediği yoğun saatler sabah 6:30 ile 09:30 arası ve akşam 16:00 ile 19:00 saatleri arasıdır. Bu saatlere yoğun dönem anlamına gelen pek hours denir.

Peak Hours yani toplu taşımanın en yoğun ve kalabalık olduğu saatler dışında toplu taşıma bu saatler arasına göre daha ucuzdur, indirim uygulanır.

Herkes yoğun saatlerde işe gittiği için ve o saatlerde işten döndüğü için bu saatlerin dışında işe gitmek ve işten dönmek evet zordur, fakat imkansız değildir. Eğer programınızı buna göre ayarlama imkanınız varsa bu durumda aylık ve yıllık hesapta ciddi bir miktar tasarruf yapabilirsiniz.

Bunun bir diğer getirisi de trafikte ya da kalabalık metro veya otobüste seyahat etmek zorunda kalmamaktır. Londra’da metro yoğun saatlerde çok kalabalık ve çok sıkışık olur.

Londra’nın Zone Tabanlı Ulaşım Ağını Öğrenin

Londra’da ulaşım ağı Türkçe’de -alan- anlamına gelen -zone- diye isimlendirilen büyük coğrafi bölgelere ayrılmıştır. Zone’lar 1 ila 9 arasındadır.

Hangi toplu ulaşım aracı hangi zone’a gidiyor bellidir. Hangi ulaşım kartı, hangi bilet hangi zone’da geçerlidir bu da bellidir ve

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Bir İngiliz Kızı Irak'taki Savaşa Nasıl Bakar?

ücretlendirme zone’lara göre yapılır.

Zone’lar dairesel şekilde içten dışa doğru ilerler. Bu yüzden şehir merkezi zone 1 ve 2’dir, zone 3’te bazı yerler de kısmen yerine göre şehir merkezi sayılabilir. Zone 3’ten sonrasında artık şehrin dış çeperlerine doğru gidilmeye başlanır.

En çok kullanılan ulaşım kartlarından biri olan Oyster Card’ın adını İngilizce’de istiridye anlamına gelen oyster kelimesinden alması bu katmanlı yapının istiridyeyi andırmasına bir referanstır.

Londra’nın zone’lara ayrılmış toplu taşıma haritasını cep telefonunuza, bilgisayarınıza, tabletinize indirirseniz bu çok işinize yarar. Gideceğiniz yere en uygun toplu ulaşım seçeneğini bu haritadan bakarak seçme imkanınız olur.

Tube(Metro) ve Overground(Tramway benzeri) Yerine Otobüs Tercih Edin

Yukarda da belirttiğimiz gibi eğer mümkünse gideceğiniz yere otobüsle gitmeye çalışın. Metro ve tramway yani tube ve overground otobüse göre her zaman daha fazla ücretlendirilir.

Bazen hem otobüs hem de tube ya da overground kullanmanız gerekir zira gideceğiniz yere tek bir vasıta ile gidemezsiniz. En uygun fiyatlı kombinasyonu bulmak size hatırı sayılır derecede tasarruf etme imkanı sağlar.

Bisiklet Kullanın

Londra’da bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. İşe gidiş ve işten dönüş saatlerinde trafikte her yer çok yoğun şekilde bisikletli insanlarla doludur. Bu insanlar hem sağlıklı kalmak hem de ulaşım masrafını en aza indirmek için bisiklet kullanırlar.

Bisiklet kullanımı çok yoğun olduğu için trafikte bisikletlilere oldukça iyi davranılır. Bisikletliler trafiğin en doğal parçası olarak görülür.

Bisiklet kullanımının diğer bir sonucu da bisiklet ve kask, bisiklet farı, sepet, yedek parça gibi bisikletle ilgili her türlü ekipmanın hem çok erişilebilir şekilde her yerde satılması hem de her bütçeye hitap eden seçeneklerinin olmasıdır.

Ayrıca bisikletle seyahat edenler vergi indirimi alır ve bazı şirketler bisikletle seyahat eden çalışanlarını teşvik amaçlı bazı programlar uygular. Eğer bisiklet kullanıyorsanız vergi indirimi alabilmek için gereken detaylara ve prosedüre www.cyclinguk.org adresinden bakabilirsiniz. Şirketinizin bisiklet ile ilgili bir programı olup olmadığını şirketin insan kaynakları departmanına mutlaka sorun.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Sterlin Mi Pound mu?

Bol Bol Yürüyün

Londra’da toplu taşıma ücretleri her ay hatırı sayılır bir miktarda bütçenizde yer eder. Bu yüzden Londra’da yaşayanlar bisiklet kullanımımın yanında yürümeyi de çok sık tercih eder.

İnsanlar yarım saate kadar olan mesafelerde genelde yürümeyi tercih ederler ki bu bazen daha uzun mesafeler için de geçerlidir. Bu sayede sadece tasarruf etmiş olmazsınız, bu sağlık açısından da oldukça iyidir.

Londra’da yeşil alan oranı tüm şehirde %40’a varan civardadır. Bu oran Londra’nın ne kadar yeşil bir iehir olduğunu göstermektedir. Londra’da her yerde mutlaka bir park, yeşil alan, kanal, göl, dere bulabilirsiniz.

Yürüyerek hem temiz hava alır, hem buraları keşfeder hem de şehirde daha önce hiç farketmediğiniz şeyleri farkedersiniz.

***

Londra’da toplu ulaşım için en çok kullanılan mobil uygulama City Mapper isimli uygulamadır. Bu uygulamayı wenden citymapper.com adresinden kullanabileceğiniz gibi mobil uygulamasını da indirebilirsiniz. Mobil uygulaması çok daha kullanışlıdır.

Posta kodunu yazdığınız yere nasıl gideceğinizi tarif eder ve bunu yaparken hangi toplu ulaşım aracını seçebileceğinizi gösterir. Gideceğiniz yere ne kadar zamanda gidebileceğinizi, ödeyeceğiniz ücreti ve gideceğiniz yere hangi alternatif kombinasyonlarla gidebileceğinizi gösterir.

Benzer şekilde yüyürüyerek, taksi ile, Uber ile ne kadar zamanda gidebileceğinizi gösterir. Yürüdüğünüzde kaç kalori harcayacağınıza kadar gösterir.

Google Maps’in mobil uygulaması da bir seçenektir. Fakat City Mapper bu işe özel ve bu bahsettiğimiz seçenek ve bilgileri detaylı olarak verdiği için oldukça yaygın kullanıma sahiptir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum