Napoli Neden Bu Kadar Güzel?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
* Selam, kahve molası ha?

– Evet, biraz yorgunluk atalım dedik.

* Sen tur rehberi misin?

– Hayır değilim, geziyorum. Şimdi biraz mola verdik.

– Sen Napolilisin sanırım, öyle mi?

* Evet, buralıyım.

– Napoli çok güzel bir şehir.

* Tabii ki güzel.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Yukardaki konuşma İtalya’nın Napoli şehrini gezerken bir mola yerinde geçiyor. Dünyanın değişik yerlerini kendi başımıza gezen insanlar olarak bir defa da bir yere turla gitmeyi deneyelim dedik, bir İtalya turu satın aldık. Genelde turlara mesafeliyimdir fakat tur demek biraz da rehber demek, rehberimiz harika bir insandı ve tur bizim için çok güzel geçti. Tur ve tur rehberimizle ilgili ayrı bir yazı yazacağım, fakat bu yazıda sizlere Napoli’yi biraz olsun anlatmak isterim.

Napoli

Napoli

Konuşmanın sonundaki “Tabii ki güzel” lafı benim için İtalyan narsizmine en iyi anlatan enstantanelerden biridir. Bir İtalyan için İtalya’da herşey her yerden daha güzel ve daha iyidir. İtalyanlar arasında ise, kendi köyü-kasabası-şehri her zaman diğerlerinden daha güzeldir. Pizza en iyi kendi memleketinde yapılır. En güzel İtalalyan kızları -ki bazıları bıyıklı bile olsa- o şehirdedir. En canti İtalyan erkeği de yine o nereli ise ordadır. En iyi futbol takımı, en güzel İtalyan lehçesi, her yemeğin en güzeli, her şarabın en kalitelisi ve her insanın en sıcak kanlısı yine o İtalyan nereli ise ordadır.

İtalyanlar kendilerine özgü komik ve sempatik narsizmleri ile güzel insanlardır. Enerji dolu, kurnaz, bazen alabildiğine tuhaf giyimli ve konuşmalı da olsalar, canti insanlardır.

Napoli’de çok kısa bir süre kaldık, bir güne bu koca şehir elbette sığmaz ama yine de tatmak güzeldi.

Fransız ve İspanyollar, Çekin Elinizi Bu Güzel Şehirden

Napoli, İtalya’da her yerden farklı bir yer. Bu farklılık en çok kendimi kural tanımaz halkında gösteriyor ve sanırım bu kural tanımazlık ve kendi başına buyrukluk biraz da Napoli’nin tarihinden geliyor.

Kural tanımazlıklarına bir örnek vereyim. Mesela İtalya motosiklet sürücülerine kask takmayı mecbur tutar, böyle bir kural koyar. Kuralın koyulduğu günün ertesi günü tüm Napolililer kasksız motosiklet kullanır, kask takanlar da takmaz olur. Böyle biz keyfimize göre nasıl istersek öyle yaşarızcıdır bu şehrin halkı.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Gençliğimi Sende Harcadım Venedik

Tarihi çok eskilere dayanan şehrin en çok dikkat çeken tarihsel dönemlerinden biri 12 ile 18.yüzyıllar arasında şehirde bağımsız bir devlet ve bir krallık kurulması. İşin daha da ilginci bu krallığı İspanyollar ve Fransızlar’ın yönetiyor olması. Yani italya çok uzun bir süre İspanyol ve Fransız hakimiyetinde kalmış. Bu hakimiyet sırasında İspanyollar ve Fransızlar sürekli didişir durur fakat buna rağmen şehrin kontrolünğ ellerinde tutarlar. En sonunda bu didişmeden İspanyollar galip gelir ve Fransızlar Napoli’den elini eteğini çeker, Napoli tamamen İspanyollar’a kalır.

İspanyollar şehri Nuova Şatosu'ndan yönetiyordu.

İspanyollar şehri Nuova Şatosu’ndan yönetiyordu.

İspanyol ve Fransızlar’ın elinde ve yönetimi altında uzun süre yaşayan şehir, 19.yüzyılda İtalya ile birleşir ve o günden sonra bir İtalyan şehri olarak kalır. Tarihi boyunca inişler, çıkışlar ve harika günler yaşayan şehir, 19.yüzyılda İspanyol kontrolünden çıktıktan sonra büyük buhranlar yaşar. Ekonomisi allak bullak olur, salgın hastalıklar gösterir ve her geçen gün biraz daha fakirleşir. O dönemlerde Napoli’den İtalya’nın diğer şehirlerine ve Amerika’ya büyük göçler olur, nüfus azalır.

Sanayi Devrimi ile birlikte şehir yine hareketlenir fakat bir yandan kemikleşen yolsuzluk bir yandan buna bağlı düzensiz şehirleşme derken bir türlü iflah olmaz. Fakat tüm bu olan biten hengameye rağmen şehir her zaman önemli bir İtalyan şehri olarak kalır ve kendine has keşmekeşi, kural tanımazlığı ve güzellikleri ile kendine hep farklı bir yer edinir.

Pizzayı Gerçekten Siz Mi İcat Ettiniz Ey Napolitenler?

Evet, pizza bir İtalyan yiyeceği, tamam peki, kabul. Ama ben yine de çok eski çağlardan beri ekmeğin üzerine birşeyler koyulup yendiğini ve hatta eski Yunan’da ekmeğe zeytinyağı ve çeşitli otlar-baharatlar koyup yendiğini söylemeden edemeyeceğim.

Ama modern anlamda pizza diyince akla gelen pizza 18.yüzyılda İtalya’da popüler olmaya başlar ve sonrasında Amerika’ya giden İtalyanlar ile dünyaya yayılır. Bugünkü pizzayı İtalyanlar icat etti diyebiliriz. Ne zaman nasıl icat edildiğine dair ise birçok şehir efsanesi var. Bunlardan en meşhuru da sadece zeytinyağı, mozarella peyniri ve domates sosu ile yapılan Pizza Margarita ile ilgili olan.

Hikaye odurki Napoli’nin ünlü pizzacılarından Raffaele Esposito Kraliçe Margarita’ya pizza yapmak üzere saraya davet edilir. Kraliçe Margarita, bu pizza ustasının yaptığı üç değişik pizzadan en çok İtalyan Bayrağı’nı andıran renkli olanı beğenir. Bu pizza, kırmızı domates, yeşil fesleğen ve beyaz mozarella peynirinden yapılmıştır ve bu renkler İtalyan Bayrağı’nın renkleridir. O gün bugündür bu pizza Kraliçe Margarita’nın ismi ile -Pizza Margarita- olarak adlandırılır.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Gençliğimi Sende Harcadım Venedik

Sen Yine De Deniz Ürünlü Makarnaları Atlama

Napoli de tadacağın tek yemek pizza değil elbette. İtalyan mutfağının her çeşidini bulman mümkün. Akdeniz mutfağı zaten zengin, üstüne bir de İtalyan olunca gerçekten hem çeşit çok hem de lezzet.

Napoli’den çıkmış ve hem İtalya hem de dünyanın çeşitli yerlerinde restoranları ile yayılmış bir zincir olan Rossopomodoro’da deniz ürünlü makarna yedik, yanında da şarap. Lezzetli, ben seviyorum. Midyeli, kabuklu, bıyıklı, vs. gibi tatlar Türkler tarafından pek tercih edilmiyor. Ben bunu biraz önyargı biraz da Türkler’in “ay oraya gittik, yiyecek hiçbişey bulamadık, aç kaldık aç” yaklaşımına bağlıyorum. Dostlar, çeşitli tadları deneyin, pişman olmazsınız!

Midyeli Makarna

Midyeli Makarna

Rossopomodoro dedik, Napoli dedik, İtalya dedik. Bunları anlatıp ta İtalyanlar’ın meşhur “masa parası” kültürünü anmadan geçmek olmaz değil mi? Hem de güzel analım, bildiğin sağlam analım şöyle okkalı bi şekilde!

Masa parası nedir efendim, anlatayım. İtalya’da nereye gidersen git, bir yerde oturup birşeyler içer ya da yemek yersen, mutlaka masa parası ödersin. Masa parası hesapla birlikte gelir, kişi başı 1-3 euora arasında değişir, yerine göre daha fazla da olabilir ama sana en normal, en ortalama gelebilecek bir mekanda bile bu civardadır. Rossopomodoro’da şaraplarımızı hüpletip pizza ve midyeli makarnamızı mideye indirdik. Hesabı istedik, hesap geldi. Ben her zamanki alışkanlıkla hesabı kontrol ettim ve ne hangi fiyata tek tek bakıp topladım. Kişi başı 1 euro olan masa parası, 4 kişi için 4 euro eder değil mi? Ama 4 değil, 8 euro masa parası yazmışlar. Garsondan hesabı kontrol etmesini istedim, masa parası 2 defa alınmış dedim, dememle garsonun “aaaa yanlış yazılmış, hemen düzeltelim” demesi bir oldu, saniyesinde yani. Tabi, mutlaka yanlışlıkla olmuştur kıymetli Sergio, elbette.

Hesap düzeltildi ve biz de tur otobüsümüzün yolunu tuttuk.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Gençliğimi Sende Harcadım Venedik

Koca Koca Limonlar, Ap’acı Biberler

Akdeniz mutfağı dedikki İtalya’da bunun kralı var. Hepsini anlatmaya bir yazı yetmez. Ben size limoncellodan bahsedeyim. Limoncello, İtalya’nın güneyine özgü ve daha çok Napoli’ye özgü bir likör. Limondan, o koca koca Napoli limonlarından yapılıyor. Napoli’de limoncello alabileceğiniz bir sürü yer mevcut. Geziden dönerken sevdiklerinize getirebileceğiniz güzel bir Napoli hatırası.

Napoli

Napoli

Şehirde Kısa Bir Tur

Yolsuzluk dedik, çarpık yapılaşma dedik, sanayi devrimi sırasında zenginleşmek yerine gittikçe fakirleşen bir şehir dedik. Üstüne bir de İtalyan mafyasının en azılılarının bu şehirde olduğunu eklersek Napoli gerçekten tam bir fenomen. Şehri gerzerken bunların hepsini hissetmek mümkün.

Napoli

Napoli

Napoli keşmekeş de olsa siz yine de çöpleri toplayın ey belediye!

Napoli

Napoli

Yine de her an bir güzellik karşınıza çıkar Napoli’de…

Napoli

Napoli

Arabalar ve motosikletler pek takmaz kural kanun. Napoli’de çarpık arabayla dolaşırsın, ne polis çevirir, ne kimse yadırgar.

Napoli

Napoli

Vezüv Yanardağı’nın Gölgesinde Günahlar ve İsyan

Vezüv yanaradığı, Napoli’nin doğusunda bulunan bir dağ. Avrupa’da son yüzyılda law püskürten tek yanardağ diyebiliriz. Tarihte birçok kez kızmış ve Napoli etrafındaki şehirlere gazabını püskürtmüştür. Bunlardan en meşhuru Pompei kentidir. 1.yüzyılda Vezüv Yanardağı öyle bir kızmıştırki, Pompei’de herkesi öldürüp şehri olduğu gibi bırakmıştır. Yüzyıllar sonra şehir keşfedildiğinde tüm insanlığa ibret olacak bir manzara ortaya çıkmıştır. Pompei’yi ve hikayesini size başka bir yazıda detaylıca anlatacağım.

Vezüv Yanardağı ve tanrının gazabına uğamış, taş kesilmiş bir insan...

Vezüv Yanardağı ve tanrının gazabına uğamış, taş kesilmiş bir insan…

Vezüv Yanardağı’nın evsahipliği yaptığı bir diğer önemli olay ise tarihteki en meşhur isyanlardan biri olan Spartaküs Ayaklanması’dır. Spartaküs, gladtatör köle olarak tutuldukları yerde bir isyan örgütler ve 100 kadar arkadaşı ile bulundukları yerden kaçıp Vezüv’e sığınır. Dünya tarihine özgürlük adına yapılan en meşhur ayaklanma olarak geçecek ve birçok filme, kitaba, şiire, hikayeye, romana konu olacak bir ayaklanma Spartaküs ve arkadaşlarının köleliğe isyan edip zincirlerini kırarak Vezüv’e sığınmaları ile başlar.

Vezüv Yanardağı

Vezüv Yanardağı

Napoli’ye hakim tepelerden şehri izlemek güzel. Tepelere kıvrılarak çıkan karayolu var, yoldan kıvrılarak tepelere çıktıkça o bölgede zengin insanların oturduğu göze çarpıyor.

Napoli

Napoli

Napoli gezimiz turla gittiğimiz İtalya gezimizin bir parçası idi. Kısa sürdü fakat çok güzel geçti. Napoli’ye mutlaka ama mutlaka tekrar gelmek üzere veda ettik ve Roma’nın yolunu tuttuk.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum