Bu Şehirde Öğleden Sonra Uyumayana Dayak Var!

Seviya İspanya’nın ve hatta Avrupa’nın en sıcak şehri. Yazın sıcaklık 35-40 derece arasında gidip gelir ve gerçekten bu sıcak çok hissedilir, yaprak kımıldamaz.

Seviya'da gündüzleri sokaklarda kimse olmaz. Sıvakta kimse dışarı çıkmaz...

Seviya’da gündüzleri sokaklarda kimse olmaz. Sıvakta kimse dışarı çıkmaz…

Onun için Seviya halkı sıcak iklim insanının tüm özelliklerini taşır. İnsanlar genelde sıcak kanlı ve konuşkandır. Tüm İspanya’da olduğu gibi yaz aylarında öğlen herkes siesta yapar, öğle sıcağının başlamaya başladığı 😉 sabah saat 11 ile akşam 6-8 arasında insanlar sokağa çıkmaz. Sokaklarda in cin top oynar ki bir insan o sıcakta istese de dışarı çıkamaz. O sıcakta hiçbir şey yapılmaz. İnsanın tüm enerjisini alan ve feci uykusunu getiren bir sıcak!

İşi olanlar, örneğin esnaf ya da ofis ortamında çalışanlar genelde dükkanında-ofisindedir, her yerde yoğun klima kullanılır. Hafta sonu ya da hafta içi fark etmez, siesta zamanı hep böyledir.

Siesta kültürünü bilmeyen biri “bu şehirde kimse yaşamıyor mu arkadaş” diye düşünür, her yer öylesine ıssızlaşır.

Saat akşam 7 olduğunda hafif kıpırdanmalar başlar, saat akşam 8-9-10 olunca ise birden herkes sokağa dökülmeye başlar ve eğer az önce bir mekana burun kıvırıp başka bir mekan bakalım dediyseniz 15 dakika sonra o mekana tekrar gelirseniz masa bulmayı unutun 😉 Her yer dolmuştur.

Seviya

Seviya

Seviyalılar gece saat 1-2’ye kadar tapas yer, sangria içer, tinto de verano içer, muhabbet eder, dedikodu yapar 😉 İnsan bu manzaraya hafta içi şahit olunca “burada insanların işi gücü yok mu?” diye düşünür ama hem Seviya hem de tüm güney İspanya hep böyledir, ve hatta İspanya’nın büyük bir kısmı!

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Madrid'de Kısa Bir Yemek Turu