Sen Misin Seçimde Hile Yapan?

2016 yılındaki İspanya seyahatimiz seçim dönemine denk geldi ve biz de seçim atmosferini hissettik, olan biteni gözlemledik. Seçim döneminde Madrid ve Zaragoza’yı gezme fırsatım oldu. Öncelikle şunu söylemeliyim, genel seçim olmasına rağmen sokakta seçim pek hissedilmiyor. Afiş, bayrak vs. kirliliği yok. Bizim seçimleri düşününce bu gerçekten güzel dedirtiyor insana. Düşünün bizim seçimlerde her sokak, her cadde, her yer nasıl da kirleniyor ve bırakın adayları, aday adaylarının fotoğrafları ve afişleri bile her yerde halkın gözüne sokuluyor. Burda bunlar yok.

Benzer şekilde, seçim arabası ya da konvoyu da yok. Mitingler belli yerlerde yapılıyor. Bunun dışında seçim kaynaklı bir gürültü kirliliği yok. Bu sadece Madrid’de değil, Zaragoza’da ve diğer şehirlerde de böyle.

Bir de seçimlerde birbirini vuran, yaralanan, ölen de yok. Muhafazakar Parti (Partido Popular) Başkanı ve aynı zamanda Başbakan Mariana Rajoy bir vatandaştan güzel bir yumruk yedi, hepsi o kadar. Yumruğu atan kişi, 17 yaşında bir genç. Korumalar genci tuttular fakat linç etmediler, öyle ellerinde M16 tüfekli özel harekatçılar felan yoktu yani ortamda, yere yatan etkisiz hale getirilmiş savunmasız insana tekme atan da olmadı. Aldılar götürdüler. Sonrasında takip ettim, genç maksimum cezayı aldı; 6 ay.

Rajoy’un gözlüğü kırıldı, yumruk yediği yer biraz kızardı ama istifini bozmadı. İyiyim dedi yürümeye devam etti.

Şimdi gelelim bu seçim hileleri konusuna. İspanya’da yolsuzluk var olan, yaygın ve halkın bildiği birşey. Bu konuda çok ta fırtına kopuyor. Hangi parti olursa olsun yolsuzluğa bulaşmamış bir parti yok. Yani insanların Sosyalist Parti’ye bile doğru düzgün güvendiği yok; bunlar da hep kendi adamlarına kıyak yapar diyen çok.

Evet İspanya bir Avrupa Ülkesi ve demokrasi gerçekten var. Ama işte serde Akdenizlilik olunca ve bir de buna sömürge mirasını eklenince ülkede yolsuzluk oluyor, var ve bitecek gibi de görünmüyor. Yolsuzluğu yapanların çoğunluğuda genelde zengin aileler ve zengin ailelerin çocukları.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Haydi Biraz Serinleyelim

Şimdi burda ufak bir parantez açayım. Yolsuzluk dedik, demokrasi dedik ve bunlar İspanya’da var dedik. Evet var. Ama hemen sevinmeye başlama bak onlarda da var diye.

Sendeki yolsuzlukla İspanya’daki kıyaslanmaz koçero.

İspanya’da yolsuzluk yapabilmek için gerçekten el altından-gizli yapman gerekir. Öyle insanların gözünün içine baka baka memleketi ranta kesemezsin bu bir. İkincisi, yolsuzluk yapıp insanların karşısına geçip pişkin pişkin bunu rasyonelleştirmeye çalışmak, hakkın varmış gibi efelenmek, bunları hiç yapamazsın bu da iki. Yaptırmazlar. Bunları yaparsan İspanya Halkı sokağa dökülüp seni delicesine protesto etmekten çekinmez ve polis kimseyi coplayamaz, kimseye biber gazı sıkamaz, kimseyi alıp hapishanelere dolduramaz. Burda demokratik tepkiler bir haktır ve o hakkı ne polis ne de bir başkası halktan alamaz.

Yukardaki fotoğfrafı Zaragoza sokaklarında çektim. Fotoğrafta görülen yazıdaki -Pucherazo-‘nun anlamı -seçim hilesi-. Bu kelime tek başına seçimde yapılan hileleri, oy çalmaları, ayak oyunlarını anlatıyor. Duvara bu şekilde sade ve yalın yazan her kimse nokta atışı yapmış ve seçimlere karışan hileyi güzel özetlemiş.

Mehmet Emin Coşkun

Bloğumda ilgi duyduğum konularda yazılarımı ve izlenimlerimi paylaşıyorum. Mesleğimi ve yaşadığım yeri merak edecek olursanız bilgisayar mühendisiyim, Londra'da yaşıyorum. Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsiniz.