Seviya’da Bir Bilge Garson

Blanca Paloma – Seviya – İspanya

İspanya’nın Seviya şehri (Sevilla yazılır Seviya okunur) Güney İspanya’nın tüm gelenekselliğini barındırır. Bu şehre gelip birkaç gün geçirdiğinizde çok farklı bir yere geldiğinizi hissedersiniz. Flamenko’su ile meşhur bu şehir boğa güreşi, içinden geçen nehir, Endülüs etkisi ve diğer özellikleri ile oldukça renklidir.

Zaman zaman İspanyol yemeklerinden bahsediyorum. Seviya da bundan nasibini alıyor. Seviya’da gezerken yolumuz Blanco Paloma isimli bir tapas bara düştü ve bir akşam yemeği yedik. Bu akşam yemeğinde Blanca Paloma’nın garsonlarından birinin söylediği kısa “konuşun” sözü hiç aklımdan çıkmaz.

Biz gezerken birimiz rehberden ya da internetten vs bakar birimiz ise rastgele gezip mekanlara dışardan bakıp beğenirse ve fiyatlar işine gelirse gider.

Ben genelde rastgele bulurum, karnım acıkınca birkaç mekan bakar en beğendiğime girerim. Seviya’da bir akşam gezintiye çıktık ve bu sefer suyun öte tarafına gidelim dedik. (Guadalquivir nehri)

Köprüyü geçip eylene eylene, ara sıra durup mekanlara bakarak ve dinlenerek, fotoğraf çekerek baya bir yürüdük.

Blanca Paloma isimli bu güzel restoranı da böyle keşfettik. Burası Pages Del Corro caddesinin bitip San Jacinto caddesi ile kesiştiği yerde tam köşede. Mekan tam bir İspanyol tapas mekanı ve benim bu mekanı çok sevmemin en başında gelen birkaç şey; 1-Menü siyah beyaz sade bir listeden oluşuyor 2-Yoğun saatlerde bekleyenlerin isimlerini tebeşirli tahtaya yazıp isim isim çağırıyorlar 3- Garsonlar uzun süredir orda çalışıyor ve insanlar barda yemek yerken onlar da muhabbete dahil.

Bunlara bu kadar hasta olmam komik gelecek ama işte yıllanmış bir yer olduğu her biri en az 15 senedir orda çalışan garsonlarından belli. Hepsi beyaz (ütülü) gömlekli ve “Caballero Espanyol” tarzında adamlar. (Caballero Espanyol; İspanyol Beyefendisi)

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Seviya'da Bir Yaz Akşamı

Tapas dedik, evet, tapasın her türlüsü var, menü zengin.

Mekanın ilk girişinde yemekler barda yeniyor, sadece birkaç masa var. Diğer ikinci kısımda ise daha fazla masa var ama tahmin ettiğiniz gibi talep bara çünkü orda muhabbet daha güzel ve garsonlar da bu muhabbete dahil.

Ben soslu kabaklı somon yedim, hanfendinin tercihi ise karides burger oldu. İçecek tercihimiz ise tinto oldu. Tinto’nun tam ismi tinto de verano’dur ve yaz şarabı anlamına gelir.

Somonu güzel yapmışlar, beğendim.

Karides burger ise hem lezzetli hem de fikir olarak ilginç 😉 Sen karidesleri al burgerini yap, helal dedim!

Yemeklerimizi yiyip tintolarımızı yudumluyorduk ve sohbet ediyorduk. O sırada hanfendi garsonlardan birine kablosuz internetif şifresini sordu. Ben alacağımız cevabı garsonun bize gülümsemesinden hissettim ve adam bize “ablar” dedi.

Ben hanfendiye bunu tercüme etmesini istedim, ne diyor? dedim. Sohbet edin diyormuş, demeye getiriyormuş.

Hablar İspanyolca’da konuşmak fiilidir ve bunu ablar şeklinde söyleyince “konuşun, konuş” anlamına gelir.

Kablosuz internetin şifresini sorunca garsonun bize başka hiçbir şey söylemeden gülümseyerek sadece ablar (sohbet edin) demesi beni benden aldı ve geçerken “gel şuraya bakalım” diyerek rastgele seçtiğim mekanla ilgili ne kadar isabetli bir seçim yaptığımı düşündürdü.

Modern çağın mobil cihaz esiri insana yapılan bu bilge gönderme içimizde müthiş bir sıcaklık ve sempati yarattı ve biz de aynen garsonumuzun dediği gibi ablar ettik. Sohbet, yemekler ve tintolarımız bitince de yola koyulmak üzere hesabı istedik. Bu sefer başka bir garson hesabı getirdi, getirdi derken adisyonu alıp yanımızda hesapladı, hesap 21.75 euro tuttu, 1.75’in üstünü çizip bize 20 euro dedi. Biz de bu centilmenliğin üzerine 24 euro verip mekandan bir daha tekrar gelmeye söz verircesine ayrıldık.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Seviya'da Ne Yemeli?

İspanya’nın Seviya şehrine giderseniz ki gidin, Blanca Paloma’ya mutlaka uğrayın, keyifli bir sohbet eşliğinde lezzetli tapasların ve kendi şahsına münhasır garsonların mekanı.

Blanca Paloma – Seviya – İspanya

Mehmet Emin Coşkun

Bloğumda ilgi duyduğum konularda yazılarımı ve izlenimlerimi paylaşıyorum. Mesleğimi ve yaşadığım yeri merak edecek olursanız bilgisayar mühendisiyim, Londra'da yaşıyorum. Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsiniz.