Seviya’da Ne Yemeli?

Seviya da diğer İspanyol şehirleri gibi zengin bir mutfağa sahip. Şehirde her yerde İspanya’ya özgü tapasları bulabilirsin ve her yerde çok uygun fiyata sangria içebilirsin. Yine İspanya’nın her yerinde olduğu gibi Seviya’da da her türlü deniz ürünü mevcut ve çok lezzetli yapılıyor.

Kahvaltı ile başlayalım. Türkiye’den Avrupa’ya gidenler genelde aç kalır ki bu aç kalma durumu özellikle kahvaltıda kendini gösterir. Örneğin bizim kahvaltılardan 2 kişilik bir sofrayı Avrupa’da kime göstersen alacağın tepki “5-6 kişilik bir kahvaltı için fena değil, baya bir şey var” şeklindedir. Reçel, nutella, en az 3 çeşit peynir, zeytin, yeşil zeytin, sucuklu yumurta, pastırmalı yumurta, menemen, çay, poğaça, börek, sigara böreği, patates kızartması, gözleme, börek, vs. Bizim kahvaltılar adeta “evde ne varsa getir kahvaltıda yenir” tarzında bir olaydır!

13 Cuarenta: geçerken uğrayıp bir kahvaltı etmek için güzel bir mekan.

13 Cuarenta: geçerken uğrayıp bir kahvaltı etmek için güzel bir mekan.

Tamam, biraz abarttım kabul ediyorum, evet bunların hepsi her kahvaltıda yok ama yine de kahvaltıda sağlam yiyen bir milletiz. Genelde bu tür bir menü var kahvaltılarımızda, hele de ailece yapıyorsak ya da 2-3 kişi gittiysek.

Seviya’da kahvaltıda genelde ekmek arası birşeyler yeniyor, yanında kahve. Türkiye’deki gibi çay pek yok, özellikle istemen lazım. Tostlar çeşitli olabiliyor ama genelde rokfor peyniri ya da normal peynirli domatesli, çoğu zaman domates de yok. Çoğu zaman tostlara zeytin yağı dökülür. Bir de ne peynir, ne domates koymadan, ekmeğe sadece zeytinyağı döküp kahve ile onu yiyen de var, az da değil.

Bu arada, İspanya’da zeytinyağı tam bir tutkudur, bunu ayrı bir yazıda anlatacağım, söz.

“İspanya bir akdeniz memleketi, neden kahvaltısı bizimki gibi olmasın ki?” diyeceksin. Evet, olabilirdi ve İspanyollar da zengin kahvaltıları seviyorlar. Fakat yine de bizimki kadar çok çeşide meraklı değiller.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Flamenko Şehri Seviya

Biz kahvaltıyı otelimizin yakınındaki 13 Cuarenta’da yaptık. Ufak şirin bir mekan, Villegas Caddesi 2 numarada. Aslında burası geçerken uğrayıp birşeyler yenilen içilen bir tapas barı ama elbette kahvaltısı da var ve ayak üstü sohbet etmesi çok keyifli.

Boğa güreşi olur da boğa eti olmaz mı? İspanyollar boğayı sadece güreştirmiyorlar, onu yiyorlar da. Benim favorim boğa kuyruğu (rabo del toro). Gerçekten çok lezzetli. Boğa etinden burger de fena değil.

Boğa burger yiyebileceğiniz Volapie

Boğa burger yiyebileceğiniz Volapie

Bu yemeklerden levrek ve boğa kuyruğunu Bodega Estrella Dorada isimli restoranda yedik. Bu restoran Giralda Katedrali’nin çok yakınındaki Mateos Gago caddesinde. Bu cadde hem merkezi hem de birçok restoranı ile değişik yemekleri tadabileceğiniz bir yer.

Boga burger ve boğa kuyruğu

Boga burger ve boğa kuyruğu

Boğa Burger’i ise Martin Villa caddesi 3 numaradaki Volapie isimli restoranda yedik. Burası boğa burgerleri ile meşhur.

Gelelim fiyatlara. Boğa kuyruğu 12 euro, levrek 14 euro ve boğa burger ise 5 euro. Bir sürahi sangria 9.5 euro. Tapaslardan kalamar 2.75 euro, ali oli 2.2 euro.

Giralda Katedrali'nin hemen yakınında Bodega Estrella Dorada isimli restoran

Giralda Katedrali’nin hemen yakınında Bodega Estrella Dorada isimli restoran

Yemekten sonra yediğimiz nefis meyveli puding 2.75 euro, kahve ise 1.5 euro.

Seviya’da restoranlarda fiyatlar bu civarda. Böylesine turistik bir yer için oldukça uygun. Pahalı diyebileceğim birşey yok aralarında. Bu fiyatlara bakıp İstanbul’da nasıl güzel kazıklandığını sen hesap et. Nasıl kazıklandığını hesaplarkan euro’yu tl’ye çevirerek hesap yapma, zira sana 1 lira olan ölçüm İspanyol’a 1 euro.

Yemek üstüne lezzetli bir puding iyi gitti

Yemek üstüne lezzetli bir puding iyi gitti

Ne yiyip içeceğinden bahsettim, fiyatlardan da bir çeşni sundum. Restoranlarda servis kalitesi de iyi, tipik Akdeniz insanı sıcaklığı var. Tüm bunların yanında bir de bilge garsonumuzdan bahsetmeden edemeyeceğim. Seviya’da Blanca Paloma isimli tapas barda yaşadığım entersan bir olayı burda anlattım, keyifle okuyacağına inanıyorum.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Zaragoza'da Şahane Bir Endülüs Sarayı
Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum