Seviya’da Nereleri Gezmeli?

İspanya’nın Seviya şehrinde gezilecek yerlerden bir seçki sunmadan önce bir tüyo verelim; eğer şehirde bir otelde kalıyorsan sabahları rehber eşliğinde ücretsiz turlar var, bunu kaçırmayın derim. Lisanslı rehberler sabahları tüm otellerden bu ücretsiz turlara katılmak isteyenleri alıyor ve old city’de genelde Giralda’nın önünde bir yere götürüyor.

Rehberlerimiz dillere göre bizi ayırıyor, birazdan gezmeye gideceğiz. Sağdaki fotoğraf otelimizin avlusu

Rehberlerimiz dillere göre bizi ayırıyor, birazdan gezmeye gideceğiz. Sağdaki fotoğraf otelimizin avlusu

Orada tüm rehberler ve gezginler buluşuyor ve herkes anladığı dile göre
(İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca) bir rehbere katılıyor ve 4-6 saat süren bir şehir turu başlıyor. Tur yaya fakat old city ve civarı genelde yaya olarak gezmeye müsait olduğu için hemen hemen şehrin tüm görülmesi gereken yerlerini görüyorsun. Arada bir restoranda mola var ve bu çok iyi geliyor 😉

Bu tur sabah olduğu gibi öğleden sonra da var. Hiçbir ücret talep edilmiyor, dilersen turun sonunda rehbere bahşiş verebilirsin ki bence vermeli zira rehberler hem çok bilgili hem de çok saygılı-güler yüzlü.

Giralda

Seviya’nın en meşhur simgesi Giralda. Orijinali şehrin Müslümanların hakimiyetindeki döneminde yapılan bir camidir ve Giralda bu caminin minaresidir. İnsan Giralda’ya bakınca “bu nasıl güzel bir minaredir” diyor. Mimari tam bir Magrip yani Kuzey Afrika mimarisi. Bu mimaride bir minareyi İspanya ve Magrip dışında görmen çok zor.

Sonra şehir İspanyolların eline geçince Giralda daha da güzelleşiyor zira İspanyollar minarenin yanında bir katedral yaptırıyorlar, tabii bu katedrali yaptırırken minareyi katedralin bir parçası yapmayı da ihmal etmiyorlar. Tepesine de hamile bir Meryem Ana koyuyorlar. Minarenin tepesindeki bu Meryem Ana heykelinin hamile olarak betimlenmesinin bir anlamı var; umudu temsil ediyor.

Giralda

Giralda

Şimdi, buradaki “Şehir İspanyolların eline geçince Giralda daha da güzelleşiyor” lafıma bozulacaksın, buna eminim. Zira “Camimizi kiliseye çevirmiş mel’unlar” dediğine eminim. Biladerim olaylara biraz empati ile bak. Öncelikle İspanyollar minareni yıkmamış, bu bir. İkincisi kendilerine göre bir katedral eklemiş ve ortamı ve yapıyı daha da genişletip güzelleştirmişler, bu iki.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Zaragoza'da Şahane Bir Endülüs Sarayı

Üçüncüsü ise, hacı cavcav, her millet-her din her gittiği yerde bir şeyleri alıp başka bir şeylere dönüştürüyor. Kiliseler cami, camiler kilise, sinagoglar her ikisi de olabiliyor değil mi? Her yerde bunun bir sürü örneği var. Al bak bizim Ayasofya’ya, neydi ne oldu ve belki de bu kafayla gidilirse ne olacak…Dolayısıyla kim neyi neye dönüştürmüş onu bırak da yıkmadıklarına şükret ve güzelliğin tadını çıkar 😉

Giralda Minare iken 50 metre idi, yanına katedral yapılınca 80 metreye çıkıyor. İçinin yüksekliği tepeye atla çıkabilecek şekilde yapılmış, bu şaka değil, Müslümanlar minareyi yaptıklarında günde 5 kez ezan okunabileceğini dolayısıyla atla çıkılabilmesi gerektiğini düşünmüşler.

Yeni ek yapılınca da bu korunuyor.

Alcazar Sarayı

Müslüman arapların hakimiyeti döneminde arap hükümdarlar için yapılan bir saray. Yine bu yapıda da Magrip mimarisini görmek mümkün. Bu yapıda Seviya İspanyol hakimiyetine geçtikten sonra İspanyol krallar tarafından kullanılmaya başlar, hala da İspanyol Kraliyetinin Seviya’daki ikametgahı statüsündedir.

Alcazar Sarayı

Alcazar Sarayı

Torre Del Oro

Seviya’dan geçen Guadalquivir nehrinin hemen yanında bir kule. Kule nehrin şehir merkezine denk gelen hemen her yerinden ve merkezdeki köprülerden görünür. Seviya’da 1300’lü yıllarda hüküm süren Almohad Halifeliği tarafından nehri ve şehri kontrol altında tutmak amacı ile yaptırılır ve askeri amaçla kullanılmasının yanında bir dönem hapishane olarak da kullanılır.

Kule o günden bugüne depremden etkilenir, kendini bilmez restorasyoncuların elinde oyuncak olur falan derken birçok değişim geçirir fakat her şeye rağmen Seviya’nın güzel simgelerinden biridir. Özellikle gece nehri ve kuleyi köprülerden izlemek harikuladedir.

Torre Del Oro, Guadalquivir nehri ve Plaza De Espana

Torre Del Oro, Guadalquivir nehri ve Plaza De Espana

Plaza De Espana

Plaza De Espana 1929’da İber-Amerika Sergisi yani günümüz tabiri ile İber-Amerika Expo 1929 için yapılır. Bilindiği üzere, expoya ev sahipliği yapan ülke hem kendi tanıtımını yapar, hem de katılımcı ülkelerin kendi tanıtımlarını yapmasına vesile olur. Plaza De Espana’da yapılan 1929’daki İber-Amerika Expo’ya şu ülkeler katılır; Portekiz, ABD, Brezilya, Uruguay, Meksika, Peru, Arjantin, Şili, Kolombiya Cumhuriyeti, Küba, Venezüela, Dominik Cumhuriyeti, Bolivya, Panama, Salvador, Costa Rica ve Ekvator. Katılımcı ülkelere bakınca tam bir İber-Amerika sergisi olduğu belli oluyor.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Madrid'de Kısa Bir Yemek Turu

Şehrin Amblemi Nodo ve Seviya Üniversitesi

Seviya şehrinin amblemi aşağıdaki fotoğrafın sağ üst köşesinde kırmızı renkte gördüğün NO8DO. Bu amblemi şehirde birçok yerde görebilirsin. Şehirde görmenin yanında yerel markaların bir kısmı bu amblemi kullanır.

Amblem tarihe bir referans niteliğinde. 1200’lü yıllarda yaşamış kral Alfonso oğlu Sanço ile bir taht kavgasına tutuşur ve bu kavgada Seviya halkı kral Alfonso’yu destekler ve kral oğlu ile yaptığı mücadeleyi kazanır ve “Seviya Beni Terk Etmedi” (No me ha dejado) ya da Türkçesi ile “Seviyalılar Beni Satmadı Bilader” der ve bu sözün İspanyolca’sının baş harflerinden bu amblem ortaya çıkar.

Şimdi Seviya halkının İspanya iç savaşında milliyetçi cepheyi desteklediğini de hatırlarsak bu Seviyalılara kraldan fazla kralcı demek yanlış olmaz 😉

Seviya’ya gelip de üniversitesini gezmemek olmaz, zira tarihi ve yapının güzelliği insana yeniden üniversite okuyasım geldi dedirtiyor. Üniversite şehir merkezinde. 1758’de bir tütün fabrikası olarak yapımına başlanır ve 1963’te faaliyete başlar. Fabrika, İspanya’nın Amerika kıtasındaki ülkelerden ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia Eyaleti’nden gelen tütünleri işleyerek enfiye, puro ve sigara yapar.

Seviya Üniversitesi ve Seviya'nın amblemi Nodo

Seviya Üniversitesi ve Seviya’nın amblemi Nodo

İlk zamanlarda çalışanların hepsi erkektir. Bu bilgiyi özellikle vurguluyorum zira fabrikanın ürettiği puro ve sigaralar zamanla kötü kaliteleri ile ünlenir. Buna bir de işçilerin başıbozukluğu ve fabrikanın zarar etmesi eklenince 1811’de kapanır.

1813’te yeniden açıldığında fabrikada kadın işçiler de çalışmaya başlar zira sigara ve puro üretiminde kadınlar maharetleriyle ünlüdür. Üretim kalitesi artar ama yine de ara sıra kadınlar da erkeklerle bir olup grev yapmaktan geri durmaz. Emek sömürüsü olan yerde grev eksik olur mu? Hele de İspanya’da…

Fabrika gel zaman git zaman taa 1940 yılına kadar üretime devam eder. Fabrika kurulduğu yıldan 1940’a kadar 700 ila 3000 işçi kapasitesi ile çalışır. Sonunda 1950 yılında tamamen kapatılır ve Seviya Üniversitesi’ne dönüştürülür.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Barselona'da Üstü Çıplak Bir Adam

Uzak Ülke Arşivleri

Bu yapının orijinal ismi İngilizce’de General Archive of the Indies, İspanyolca’da Archivo General de Indias. İspanya’nın denizlere hakim olduğu ve birçok koloni kurduğu dönemde işgal ettiği ülkelerin tarihini anlatan belgelerin saklandığı yer. Bu belgelerde haritalar, kolonilerde yaşam, kolonilerdeki devlet faaliyetleri, ticari hayat, vs. gibi çok değerli bilgiler yer alıyor. 1572’de İspanya kralı 2.Filip tarafından yaptırılıyor.

Archivo General - Uzak Ülke Arşivleri

Archivo General – Uzak Ülke Arşivleri

Biliyorum, ne var bu binada özel? diyeceksin. Bu gözle bakarsan bir şey yok evet. Fakat İspanyolların ve aslında Avrupalıların yazılı kaynağa, arşive, belgeye, bilgiye verdikleri önemi düşünürsen ve de bu arşivde ne değerli bilgilerin var olabileceğini bir hayal edersen neden heyecan verici olduğunu tahmin edebilirsin.

Seviya’da gezip-görülecek yerlerden bahsettim. Peki Seviya’da ne yemeli? Onu da burdaki yazımdan okuyabilirsin, gerçekten lezzetli bir mutfak.

Elveda Seviya!

Seviya

Seviya

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum