Sizinle Fotoğraf Çektirebilir Miyim?

Sene 2011 ve ben Hindistan’dayım, geziyorum.

Hindistan’ın Rajasthan eyaletinin başkenti Jaipur’a geldim. Şehri gezdim ve anlatacak şeyler var elbet. Fakat unutmadığım hatıralardan birinden bahsetmek istiyorum.

Şehirde İngiliz sömürge döneminden kalma bir müze var, öyle aham şaham bir müze değil ama yine de ilgimi çekti ve gittim.

Jaipur - Hindistan

Jaipur – Hindistan

Müzeyi gezerken genç bir kadın yanıma geldi ve “fotoğraf çektirebilir miyiz” dedi. Baktım, yanında genç bir adam var, ben de kadına “elbette sizin fotoğrafınızı çekebilirim, buyrun şurda durun isterseniz” dedim.

Kadın, “hayır, bizim değil, ben sizinle fotoğraf çektirmek istiyorum, sizinle ben” dedi. Telefonunu yanındaki genç adama verdi ve biz de poz verdik, genç adam fotoğrafımızı çekti.

Ben durumu anladım ve gülümsedim. Tam giderlerken, “durun ben de sizin ikiniz birlikte fotoğrafınızı çekeyim ve bu da ben de hatıra kalsın” dedim. Kadın, “olur, bu benim eşim” dedi. Kadın öyle diyince ben de bu genç adama onu tebrik eden bir bakış attım, karşılıklı gülümsedik.

Jaipur - Hindistan

Jaipur – Hindistan

Türkiye’nin 1970’li ve 80’li yıllarının “aaa turiste bak” durumlarını bilenler bilir. Turist o zamanlar ilginç gelirdi insanlara. Konuşmak isteyen, evine davet eden felan olurdu. Hala da olur bu tür şeyler. Dünyanın her yerinde olur. Belki sözüm ona gelişmiş ülkelerde yoktur, mesela hiçkimseyi hiçbir şekilde beğenmeyen Fransız halkından böyle birşey beklenmezdi herhalde 😉

“Turistle fotoğraf çektirmek” ilginç geliyordur hala insanlara. Evet.

Fakat burda benim kalbimi ısıtan şey, bu genç adamın karısına olan aşkı ve bu aşkın bu kadına verdiği mutluluk ve güven. Genç adam, delikanlı adamsın vesselam!

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Bombay'da Dört Ay Gibi Bir Dört Gün