Sterlin Mi Pound mu?

İngiliz para biriminin ismi sterlindir fakat bu adlandırma İngiltere’de ve sterlinin lafının geçtiği yerlerde kullanılmaz. İngiliz para biriminden bahsederken herkes pound der ve bunun Türkçe okunuşu “paund” şeklindedir. Aksanlı konuşan İngilizler “peaund” der ve bu söyleniş hem ilginç hem de bazen oldukça komiktir. Eğer pound’u birgün bu şekilde aksanlı telaffuz edebilir duruma gelirsen, bil ki artık İngilizce öğrenmiş ve İngiltere’ye ayak uydurmuşsun demektir 😉

İngiliz Sterlini - Pound

İngiliz Sterlini – Pound

İngiliz Sterlin’i de aynen bizim Türk Lirası gibi 100 birime bölünmüştür ve her birime bizde kuruş denirken pound için her birime penny denir ve Türkçe okunuşu peni şeklindedir. Fakat penny’den bahsederken pence denir ve Türkçe’de pens diye okunur. İngilizler bazen sadece p der, Türkçe söylenişi pi’dir. Mesela 50p yani 50 pence, İngilizce de “Fifty pi” diye söylenir. 50 penny anlamına gelir, bizdeki 50 kuruş gibi.

Türkçe’de sterlin diye adlandırılan İngiliz para birimi pound Türkiye’de finans sisteminde sterlin olarak geçer. Dövizdeki durumu haber veren her yerde İngiliz Sterlini diye geçer. Burdaki Sterlin kelimesi İngilizce’deki Sterling kelimesinden gelir. Kelime anlamı hakiki, gerçek, som, saf, kaliteli anlamındadır. İngiliz parası Pound’un uzun ismi Pound Sterling’dir.

İngiltere’ye gittiğinde her yerde pound ve pence duyacaksın. Alışverişlerinde hep bunlarla işlem yapacaksın.

İngiliz Kuruşu - Penny

İngiliz Kuruşu – Penny

Bu kadar paradan bahsettim. Peki İngiltere’de yapacağın masrafları nasıl hesaplarsın? İngiltere’de aylık masrafın ne olur?

Bunu konuda yazdığım detaylı yazıyı burayı tıklayarak ya da aşağıdaki linki tıklayarak okuyabilirsin:

İngiltere’de Aylık Masrafım Ne Olur?

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Mülakatı Hakkında Herşey