Tavsiye Ettiklerim

Yazıyı paylaş!

Bloğumda yazdığım faydalı yazılar ve sunduğum faydalı bilgiler dolayısı ile hangi servisleri tavsiye ettiğime dair sorular alıyorum.

Bunlara bu sayfada yer veriyorum. Bu sayfayı kullandığım ve beğendiğim servislere göre güncel tutuyorum.

Ankara Anlaşması Vize Danışmanlığı

Bana -danışman tavsiye eder misin- sorusu çok geliyor. Cevabım net; tanıdığım danışmanlar var ama tavsiye ettiğim danışman yok.

Bunun nedenini açıklayayım.

Ankara Anlaşması danışmanlığı yapan firma ve kişilerin bir kısmını tanıyorum. Bunların içinde dürüst ve işini iyi yapanlar var. Onları bir kenara ayırıyorum.

Bir de dürüst olmayan ve işini iyi yapmayanlar var. Bu firma ve kişiler;

  • Kopya iş planı kullanıyor
  • Çok başvuru alayım derken iş planı ve vize dosyası kalitesini düşürüyor
  • İngiltere’ye yerleşmek isteyen kişinin durumu uygun olmasa bile sırf danışmanlık hizmeti satmak için İngiltere’deki yaşam ve çalışma koşulları hakkında doğru olmayan ve abartılı bilgiler veriyor
  • Tanıdıklarına ve arkadaşlarına Facebook grupları açtırıyor. Bu kişiler sanki insanlara yardım ediyormuş gibi bir izlenim veriyor fakat insanlara vizeye ne zaman başvuracaklarını, ne zaman başvurduklarını, vize uzatması başvuru durumu, ad, soyad, eposta gibi bilgiler sorup bunları Excel’de topluyor ve bu danışmana veriyor
  • İngilizce’de -Fear Marketing- diye adlandırılan -Korkutarak Pazarlama- yapıyor. Yani şu dediğimi yapmazsan vize alamazsın, vize başvurun reddedilir, vs. gibi  şeyler söylüyor ve insanları kendisinden danışmanlık almaya ikna etmeye çalışıyor

Dürüst olmayan ve işini iyi yapmayan danuşmanlarla çalışıp bu ve benzeri daha birçok uygulama ile karşılaşan insanlar tanıyorum. Onun için sana tavsiyem danışmanlık alırken dikkatli karar vermen yönünde.

Bunun yanında; eğer zamanın varsa iş planını kendin hazırlamanı ve vize başvurunu danışmanlık almadan yapmanı tavsiye ederim. Zor fakat öğretici bir süreçtir.

Başvurunu kendin yapacak zamanın, bilgin ve tecrüben yoksa o zaman sana danışmanlık yapabilirim. Başvurunu kendin yapıyorsan ama danışmak ve yardım almak istediğim yerler var diyorsan yine bana danışabilirsin.

Bu konuda bir de önemli bir uyarıda bulunayım. Benden sadece gerçekleri duyarsın. İngiltere ya da herhangi bir konuda abartılı, herşeyi güzel gösteren, gereğinden fazla iyimser ya da gereğinden fazla kötümser şeyler söylemem. Benimle temasa geçmeden önce yazılarımı okuyup tarzımı anlamalısın. Bu tarz herkese uymaz. Hatta çoğu insana uymaz. Kariyerist insanlara hiç uymaz. Haberin olsun.

Bu arada, eğer Berlinli Killa Hakan dinliyorsan sana hatırı sayılır bir indirim yapabilirim ama Killa Hakan dinleyip dinlemediğini anlamak için seni sağlam bir sınavdan geçiririm. Kopye çekebilirim felan sanma. Gerçekten dinleyip dinlemediğini anlarım.

Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsin.

Web Hosting

Alan adı ve web hosting için SiteGround firmasını öneririm. Servis kalitesi oldukça iyi.

Her ne iş yapıyorsan yap, bir web sitesine sahip olmalısın. Şirketine ait bir web sitesi olmalı ve orda şirketinle ilgili temel bilgileri ve verdiğin hizmetleri anlatmalısın.

Web sitesi sadece iş için gerekmez. Bazen bir hobinle ilgili bir site açarsın ve blog yazarsın. Tüm bunlar için web hostinge ihtiyacın olacak. Benim tavsiye ettiğim hosting servisi SiteGround’da burayı tıklayarak hesap açtırabilir ve siteni host edebilirsin.

WordPress Teması & Web Site Teması

WordPress temaları ve her türlü web tasarım teması için Envato Market temalarını tavsiye ederim. Her türlü ihtiyaca yönelik çok farklı ve güzel tasarlanmış temaları bulabileceğin bir marketplace. Envato Market temalarına burdan ulaşabilirsin.

Programlama Öğrenmek ve İlerletmek İçin ve Daha Birçok Alanda Online Eğitim

Udemy programlama öğrenmek ve ilerletmek isteyenler için birçok videolu dersin bulunduğu bir servis. Konusunda uzman olanlar bile yeni çıkan teknolojileri Udemy videoları ile öğreniyor.

Ayrıca sadece yazılım, programlama, veritabanı, network, vs. gibi alanlarda değil, hemen her konuda videolu online eğitim bulabileceğin bir site. Udemy sitesine burdan ya da aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsin:

Udemy

Banka Hesabı

Banka hesabı için Monese isimli online bankayı öneririm. Hem kişisel hem de şirket hesabı açıyor. Monese hesabı açarken aşağıdaki kodu kullanırsan hesap açtığında ve hesabı kullanmaya başladığında 15 sterlin kazanırsın ve bu para hesabına otomatik yüklenir:

LZFG5272

Bu kodu hesap açarken referans kodu olarak giriyorsun ve hesabın onaylandığında 5 sterlin kazanıyorsun.

Muhasebeci

Benim çalıştığım muhasebe firması İngiliz. Hizmetlerinden memnunum. Soru sorduğumda 1 gün içerisinde detaylı cevap alabiliyorum. Muhasebeci için bana iletişim sayfamdaki eposta adresimden ulaşabilirsin.

GSM Operatörü

Ben Vodafone kullanıyorum ve oldukça memnunum. Kapsama alanı oldukça iyi. Bu devirde ve de İngiltere’de kapsama alanı var mı deme, var. Başka bazı GSM operatörleri Londra dışında düzgün çekmiyor.

Ayrıca Vodafone‘nun data yani internet servisi de iyi. Bir de başka önemli artısı şu; Türkiye’ye gittiğinde de bu hattı kullanabiliyorsun ve bunun ayrıca bir ücreti yok. Hangi tarifedeysen Türkiye’de de o tarife üzerinden telefon ve interneti kullanabiliyorsun. Bu çok iyi bir imkan. Türkiye’de ikide bir SIM kart değiştir ya da ordaki GSM aboneliğine kullanmasan da para öde derdi yok. Vodafone için burdaki linki kullanarak hat ve telefon seçeneklerinden seçip satın alabilirsin.

Şirket Sigortası

İş yaparken sebep olabileceğin zararlara karşı sigorta yaptırmak zorundasın. Public liability insurance ve professional indemnity insurance olmak üzere iki temel sigorta çeşidir vardır. Ben www.qdoscontractor.com isimli firmadan yaptırdım. Şirket sigortanı bu firmadan yaptırabilirsin. Şirket sigortalarını bu yazımda detaylıca anlattım.

İngiltere’ye İlk Geldiğinde Kendi Yerini Ayarlayana Kadar Kalacak Yer

İlk geldiğinde otelde kalmak bir seçenektir fakat her bütçeye uymaz zira pahalı bir seçenektir. Bütçene uygun oteller ise beklentilerin altında kalabilir. Hele de Londra gibi şehirlerde normal seviyede bir otel bile oldukça pahalıdır.

Bu yüzden İngiltere’de geçici kalacak yer için en iyi seçenek AirBnb diyebilirim. Ben Londra’ya ilk geldiğimde 3 ay AirBnb ve hostel ikilisini kombine ederek kaldım. Bu sayede hem kalacak yeri hem bütçeme uygun tuttum hem de Londra’nın dilediğim yerinde dilediğim evlerde kaldım. Bir sürü yer gördüm. Bir sürü insan tanıdım.

Böyle olunca da ev kiralarken Londra’nın birçok bölgesini artık biliyordum. Sen de benzer birşey yapabilirsin.

AirBnb’ye şurdan kaydolup her türlü bütçe ve konfora göre her bölgeden kalacak yer ayarlayabilirsin. Eğer AirBnb kaydını burda verdiğim linklerden yaptırırsan AirBnb’den ayarlayıp kaldığın ilk yerde 25 sterlin veya daha fazla indirim kazanacaksın.

Otel Arama ve Ayarlama

İngiltere’ye gezmeye geldiğinde veya yerleşmeye geldiğinde ilk zamanlar birkaç gün ya da kendi evini tutana kadar kalacak bir booking.com sitesini kullanabilirsin. Londra otelleri için burayı tıklayabilirsin. Tüm İngiltere için ise otellere burdan ulaşabilirsin. Booking.com otel arama ve ayarlamanın dışında hostel ve daire gibi farklı kalacak yer seçenekleri ve uçak bileti hizmeti de sunuyor.

***

Eğer benim bloğumun takipçilerine faydalı olabilecek bir hizmet verdiğini düşünüyorsan benimle iletişim sayfamdan temasa geçebilirsin. Hizmetini incelerim ve eğer beğenirsem ve faydalı olacağına ikna olursam bu sayfada yayınlarım.


Yazıyı paylaş!