Toledo’da Zaman Tünelinde Kaybolmak

Toledo milattan önce 193’te Romalılar tarafından fethedilir fakat o tarihten çok önce de bilinen bir şehirdi. Örneğin Toledo isminin Yunan ya da Fenike kökenli olduğu tahmin edilir. Toledo şehri, Yunan kaynaklarında da geçer.

Uzun süre Roma hakimiyetinde kalan şehir, 6.yüzyılda Vizigotlar’ın eline geçer ve bu egemenlik yaklaşık 200 yıl sürer.

Vizigotlar’dan sonra şehri Müslüman Araplar fetheder ve 11.yüzyıla kadar yönetir. Müslüman Araplar döneminde şehir oldukça gelişir fakat çalkantılı dönemler de yaşar. Örneğin şehirde uzun süredir yaşayan Hristiyan Araplar’ın Müslüman Araplar’a direnmesi sonucu birçok isyan çıkar ve kanlı şekilde bastırılır.

11.yüzyılda İspanya Kralı VI.Alfonso şehri fetheder ve Müslüman Arapların hakimiyetine son verir. Bu tarihten günümüze kadar şehir İspanyollar’ın hakimiyetinde kalır. İspanyollar’ın döneminde şehir uzun süre tüm dinlerin kaynaştığı bir yer haline gelir. Müslüman, Hristiyan ve Museviler şehirde barış içinde yaşar ve birbirleri ile kaynaşır. Bu dönemde şehir siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan İspanya’nın merkezi haline gelir.

Bu kültürel gelişime katkıda bulunan en önemli gelişmelerden biri İspanya krallarından X.Alfonso’nun şehirde bir “Çevirmenler Okulu” kurmasıdır. 13.yüzyılda kurulan bu okul Arap ve Yunan felsefelerinin Avrupa’da tanınmasına çok büyük katkıda bulunur.

Toledo 400 yıl boyunca İspanya’nın merkezi olarak kalır. 16.yüzyılda başgösteren ayaklanmalar ve Kral II.Felipe’nin Madrid’i başkent yapması Toledo’nun önemini ve şöhretini azaltır. Sonrasında Toledo daha çok bir sanat şehri olarak kalır.

Toledo Tren İstasyonu

Madrid’den Toledo’ya gitmek oldukça kolay. Otobüsle 1 saat kadar süren yolculuk trenle 20-25 dakika. Tren bileti 20 euro ve trenler hem konforlu hem de hızlı.

Toledo Tren İstasyonu

Toledo Tren İstasyonu

Tren istasyonu diyince insan farklı birşey bekliyor ama Toledo tren istasyonu, istasyondan çok bir tarihi opera-tiyatro binasına benziyor. Bina bir sanat eseri.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Otelde Mini Barı Yağmalamak

Tren biletleri 2 ay kadar önce alınabiliyor. Eğer fırsatın olursa bileti önceden alırsan rahat edersin zira bu tren her gün Madrid’e işe gidip gelenler tarafından da kullanıldığı için 1-2 gün erken almak faydalı olur.

Toledo’da görülecek bir sürü yer var. Bunları yazmaya kalksak bir blog yazısına kesinlikle sığmaz. Bir sürü kilise, sinagog, müslümanların döneminden kalma yapılar, kütüphaneler, hastane, şehir kapısı, kale surları ve daha bir sürü tarihi bina, eser ve kalıntı. Şehirde herşey tarihi ve korunmuş.

Şehri Baştan Sona Dolaşmak İçin

Toledo’yu eğer detaylıca gezmek istersen bir gün yetmez. Burdaki detaylı gezmekten kastım eğer tüm meşhur yerleri göreyim ve tarihlerini bileyim şeklinde gezeceksen. Ama bir gün yukarda anlattığım yerleri görmen, biraz durup dinlenip şehir merkezinde birşeyler yiyip-içmen için yeterli. Bunu yapmanın en etkili yolu tren istasyonundan da kalkan şehir turu otobüslerine bilet almak. Bir kere bilet alınca istediğin kadar binebiliyorsun.

Bu turun otobüsü sık geliyor ve tren istasyonundan seni alıp Toledo’nun merkezine giden kıvrımlı yolları dolanıp tüm o tepelerden geçiyor. Bu geçiş Toledo kısmının efsane kısmıydı desem abartmış olmam zira tüm nehri, şehrin her yerini, tüm o enfes yapıları görebiliyorsun.

Tur otobüsü bir yerde mola veriyorki manzaranın tadını çıkarmak için harika bir yer. Biz Toledo’ya gittiğimizde mevsim yazdı ve hava çok sıcaktı. Ama o gün şansımıza harika bir yaz yağmuru yağdı, böyle sağanaklı felan. Tam da tur otobüsünün üstündeydik. Zaten yağmuru seven insanlarız, bir de üstüne yaz yağmuruna Toledo’da denk gelince bu serinlik ,o rüzgarın yüzümüze çarpması ve Tajo Nehri’ni yağmurla daha güzel bir hal alması gerçekten harika oldu.

Tajo Nehri ve Alcazar Sarayı

Tajo Nehri ve Alcazar Sarayı

Tur otobüsünün bileti 9 euro. Otobüste audio-guide var, bir yandan gezerken bir yandan da Toledo’nun tarihini dinleyebilirsin.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İspanya'da Seçimlere Denk Gelen Tatil

Gezi Biterken Bir Şehir Turu Daha

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği bu şehir hem tarihi ile hem de günümüze kadar bozulmamış mimarisi ile adeta geçmişten günümüze bir köprü. Bir de buna tüm şehri dolaşan Tajo Nehri’nin güzelliği ekleniyor ki görülmeye değer. Toledo tepelere ve yamaçlarına kurulu olduğu için şehir merkezine çıktığında tüm şehri görebilirsin.

Şehir merkezinden aşağı doğru inerken sağlı sollu hediyelik eşya dükkanları ve birşeyler yiyip-içebileceğin yerler var. Hediyelik eşyalar envai çeşit. Gerçek boyda ortaçağ şovalye kılıç-kalkanları, zırhlar, başlıklardan tut da, ufak buzdolabı magnetlerine kadar.

Toledo

Toledo

Yeni yapılar, dükkanlar, işyerleri ve evler de tarihi mimariye uymak zorunda, şehrin sakinleri bu dokuyu korumak zorunda.

Toledo gezimiz bitti ve 2.defa tekrar bindiğimiz tur otobüsü ile tren istasyonuna döndük. Dönüşte tur otobüsündeki diğer gezginler ile muhabbet ederken içlerinden biri tren gelene kadar bir tur daha atsak vakit yetişir mi acaba dedi.

Biz de valla iyi fikir dedik ve tur otobüsünün şöförüne sorduk, trenin geleceği saati söyledik. Şöförümüz bir tur daha atacabileceğimizi söyledi ve tren istasyonuna geldiğimizde inmeyip bir Toledo turu daha attık ki hem bu güzelliği tekrar görmek hem de fotoğraf çekmek için son bir fırsat oldu.

Sonra tekrar istasyona döndük ve trenimize binip yeni maceralara doğru yelken açtık.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum