Toledolu Yüzbaşının Pelerini

Bir şehir düşün, sana “hiç yaşanmamış gibi” dedirtecek cinsten. Seni alıyor ve ortaçağa götürüp orda bırakıyor, gelmiyorsun ve aslında gelmek te istemiyorsun. Çağlar geçiyor, ordular gelip-geçiyor, dinler değişip ve değiştirilip duruyor, mevsimler dönüyor da dönüyor ama şehir bozulmadan kalıyor. Adeta sen yüzyıllar sonra gittiğinde şehri öyle bulasın diye ve sana dedirtmek istiyorki “evet gerçekten de güzel bir şehriniz varmış ve güzel yaşamışsınız”.

Burası Toledo.

Eğer tarih meraklısı biriysen, İspanya’nın bu güzel şehrini mutlaka gidip gezmelisin.

Alcázar Sarayı Toledo’nun en dikkat çeken yapılarından biri zira şehrin en tepe noktasına yapılmış görkemli bir saray. Çok eskiden, taa Romalılar döneminden beri saray olarak kullanılmakta. Öyleki, ilk restorasyonunun yapıldığı tarih 3.yüzyıl.

Alcazar Sarayı

Alcazar Sarayı

Alcázar Sarayı İspanya İç Savaşı sırasında da önemli olaylara sahne olur. Toledo’nun bölge komutanı olan yüzbaşı José Moscardó Ituarte, iç savaş sırasında Toledo’yu savunmayı kendine görev edinir ve diktatör Franco tarafında, yani faşistlerin yanında yer alır. Karşı taraftaki Cumhuriyetçiler şehri ele geçirdiğinde, Yüzbaşı Ituarte Alcázar Sarayı’na çekilir ve savunmaya geçer. Adeta bir kale şeklindeki sarayda yanındakiler 500’ü asker ve gönüllü faşist savaşçı, geri kalanı ise kadın, çocuk ve yaşlılardır.

Bu kuşatma ve yüzbaşı Ituarte’nin direnişi faşistler ve diktatör Franco tarafından çok iyi kullanılır. Hem kuşatma sırasında hem sonrasında bu direniş çokça reklam edilir.

Kuşatma sırasında yaşanan dikkat çekici olaylarda en meşhuru Cumhuriyetçiler’in direnişin komutanı yüzbaşı Ituarte’nin oğlunu rehin alıp eğer sarayı teslim etmezse onu öldüreceklerini bildirmeleri olur. 16 yaşındaki oğlunu yüzbaşı ile telefonla konuştururlar. Yüzbaşı oğluna “Ruhunu tanrıya ada, çok yaşa aziz İsa de ve bir kahraman gibi öl” der. Faşistler çocuğun hemen öldürüldüğünü söylese de çocuk bir ay sonra Cumhuriyetçiler’e yapılan bir hava saldırısının intikamı için öldürülür.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Madrid'de Kısa Bir Yemek Turu

Kuşatma iki ay sürer ve sonunda Franco’ya bağlı ordu birlikleri gelip Toledo’da hakimiyet kurunca yüzbaşı Ituarte ve beraberindeki bin kişi de eski yaşamlarına döner.

Faşistler yan yana: sakallı olan Yüzbaşı Moscardo Ituarte, yanındaki ise diktatör Franco. Diğer fotoğraf Yüzbaşı Moscardo'nun Alzacar Sarayı'nda iç savaş sırasındaki odası. Sol taraftaki telefon oğlu rehin alındığında onunla telefonla konuştuğu telefon.

Faşistler yan yana: sakallı olan Yüzbaşı Moscardo Ituarte, yanındaki ise diktatör Franco. Diğer fotoğraf Yüzbaşı Moscardo’nun Alzacar Sarayı’nda iç savaş sırasındaki odası. Sol taraftaki telefon oğlu rehin alındığında onunla telefonla konuştuğu telefon.

Yüzbaşı Ituarte, iç savaştan sonra Franco’nun da yönlendirmesi  oğlunun kuşatma sırasında rehin alınıp öldürülmesine ithafen, onun yasını tuttuğunu göstermek amacı ile, hayatı boyunca üniforması ile birlikte siyah özel bir pelerin giyer ve bu sayede onu gören her asker kim olduğunu anlar. Savaştan sonra bir süre daha görev yapar. Emekli olduktan sonra da ödüllendirilir. Franco döneminde çok sevdiği futbolla ilgilenir ve 1948 ve 1952’de İspanya Milli Takımı’nın teknik direktörlüğünü yapar.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum