Ünlü İspanyol Mimar Gauidi mi Bugidi mi?

Barselona diyince akla gelen en önemli kişi -Barselona futbol takımı oyuncularını bir kenara bırakırsak- ünlü mimar Antoni Gaudí.

1852 yılında doğan ünlü mimar Gaudi, tramvay çarpıp öldüğü yıl 1926 yılına kadar Barselona’da birçok yapıya imzasını atmış biraz deli, biraz takıntılı, biraz dindar ve biraz da bohem yönleri ile gerçekten ilginç bir insandır.

Tramvay çarpıp öldüğü doğrudur. Şöyleki, Gaudi bir gün Aziz Felip Neri kilisesine doğru günlük yürüyüşüne çıkar. Amacı hergün yaptığı gibi biraz yürüyüş yapıp sonrasında kilisede dua etmektir. Yolda yürürken tramvay çarpar. Üzerinden kimlik çıkmadığı için onu kimse tanımaz ve kılık-kıyafeti hırpani olduğu için dilenci sanarlar. Orda öyle uzun süre kalır.

Sonra bir polis memuru Gaudi’yi alıp hastaneye götürülür ve önce hemen ilk yardım yapılır, fakat Gaudi’nin durumu iyice kötüleşmiştir. O dönemde Gaudi’nin de katkıda bulunmakta olduğu meşhur Sagrada Familia Kilisesi’nin papazı Gaudi’yi tanır ve olay duyulur fakat artık çok geçtir. Gaudi’nin ağırlaşan durumu tedaviye cevap vermez ve 1926’da 73 yaşındayken ölür. Cenazesine büyük bir kalabalık katılır ve uzun süre emek verdiği Sagrada Familia Kilisesi‘ne gömülür.

Gelelim Casa Milà’ya. Gaudi bu binayı 1910 yılında tamamlar. Bina stüdyo tipi daireler olarak kiraya vermek amacı ile tasarlanır. Binanın sahibi Barselona’nın zenginlerinden biridir. Yapımı 4-5 yıl sürer zira o dönem için alışılmadık bir mimariye ve amaca sahip olduğu için sık sık belediyeden ceza kesilir.

Rambla Caddesi’ni gezerken, burdan Gracia caddesine 15-20 dakikalık bir yürüyüş ile gidip Casa Milà’yı görebilirsin. Binanın dışı dışında içini gezmeyi de isteyenler var. Giriş ücreti 20 euro. Biz bu fiyatı gereksiz bulduk ve yaıyı sadece dışardan görmenin yeterli olacağına karar verdik. Neticede bu yapı öyle uzun bir tarihi olan ve çok ta atraksiyonlu bir yapı değil. Bu yapı, turist rehberi niteliğindeki web sitelerinde ve kitaplarda mutlaka geçiyor, bunu da pek anlamış değilim fakat ünlü mimar Gaudi’yi anlamak için enteresan bir başlangıç olabilir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Katalanların Abarttığı Kadar Olmayan Mabed Sagrada Familia

Barselona’nın mimari yapısında Gaudi’nin etkisi hissedilir derecede. Mesela şehrin gürültüsünden ve ucuzcu turist kalabalığından sıkılıp kafa dinleyecek bir yer ararsan başka bir Gaudi eseri Güel Park’a gidebilirsin.

Güell Parkı Barselona’ya hakim Carmel tepesine kurulmuş büyük ve güzel bir park. Parktan tüm Barselona ayaklarının altında ve her yeri görebiliyorsun.

1900-1914 yılları arasında ünlü mimar Antoni Gaudi tarafından Güell ailesi için yapılmış. En tepesinden aşağıya doğru birçok Gaudi eseri, küçük bahçeler, güzel çiçekler, aşağı doğru kıvrılan patikalar ve dinlenme alanları ile dinlenmek ve güzel vakit geçirmek için güzel bir yer.

Parkın bir diğer ismi de Gaudi Park. Bahçeli şehirler akımından etkilendiği söylenir. Antoni Gaudi’nin dinsel, modern ve doğa-seven mimari anlayışını ve zihinsel kurgusunu en iyi yansıtan eser desek yanlış olmaz.

Parktaki yapılarda Gaudi’ye özgü renkli mozaikler göreceksin. Bu Gaudi’nin tüm eserlerinde mevcut. Bu bize Gaudi’nin hayatın tüm renklerini seven ve tüm güzelliklere dikkat çekmek isteyen bir insan olduğunu gösteriyor. Örneğin başka bir Gaudi eseri olan Sagrada Familia kilisesinde, cennet meyvelerini tasvir ederken de renkleri ustaca kullanır. Parktaki çiçekler, ağaçlar ve bunların renkli mozaiklerle birleşimi insanı mutlu ediyor, dinlendiriyor.

Gauidi diyince mimardan çok zihni bir bigudi gibi karışık bir adam aklıma geliyor.

Mehmet Emin Coşkun

Bloğumda ilgi duyduğum konularda yazılarımı ve izlenimlerimi paylaşıyorum. Mesleğimi ve yaşadığım yeri merak edecek olursanız bilgisayar mühendisiyim, Londra'da yaşıyorum. Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsiniz.