Vize Aldığında Pasaportta ve Oturum Kartında Neleri Kontrol Etmelisin?

İnsanın hata yaptığı klasik anları saysak uzun bir liste çıkar ve bunların en başında da en mutlu ya da en üzgün-kızgın anlar gelir.

Mutlu bir haber aldıysan gözün birşey görmez. Haberin verdiği mutluluk ve heyecan ruhunu ve bedenini kaplamış ve mantıklı düşünme yetilerine çoktan paralize etmiştir. Bu durum bir süre devam eder.

Vize başvurusuna kabul almak ta bu anlardan biridir. Çok mutlu bir andır, geleceğini şekillendiren önemli olaylardandır. İnsanı müthiş bir heyecan dalgası kaplar.

Bu heyecan ve mutlulukla insan bazı temel şeyleri unutur. Bunların başında vize aldığını belgeleyen pasaportuna yapıştırılmış bir aylık geçici vize ve İngiltere Vize Ofisi’nin sana verdiği bir yıllık vizeye sahip olduğunu gösteren bir sayfalık resmi yazı gelir.

Üçüncü önemli şey ise BRP (Biometric Residence Permit) kartındır.

Evet, pasaportundaki vize sadece bir aylıktır ve İngiltere’ye giriş yapmanı sağlar. Bu vize ile İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra vize başvuru formunu doldururken seçtiğin bölgeye göre çıkan postaneden BRP kartını almalısın. Bu kartı İngiltere’ye giriş çıkışlarda ve diğer tüm resmi işlemlerde kullanırsın ve üzerinde 1 yıllık vizeye sahip olduğun yazar.

Hep pasaportunu, hem pasaportuna yapıştırılan vizeyi hem de BRP kartını alır almaz dikkatlice kontrol etmelisin. Bunlarda yazan isim, soyisim, doğum tarihi ve diğer tüm bilgilerin doğru ve sana ait olduğundan kesin emin olmalısın. Nadir de olsa bunlar bazen yanlış yazılabilir. Eğer bir yanlışlık varsa bunu hemen farketmek çok iyi olur. Sonradan farkedersen ya da hiç farketmezsen hem İngiltere’ye giriş çıkışlarda, hem iş ararken, hem banka hesabı açarken hem de tüm resmi işlemlerde sorun yaşarsın.

Onun için mutlaka ama mutlaka pasaportunu, İngiltere Vize Ofisi’nin (Home Office) sana verdiği 1 yıllık vize aldığını gösteren resmi yazıyı ve İngiltere’ye geldikten sonra postaneden aldığın BRP kartını birkaç kez dikkatlice kontrol et ve bunlardaki tüm bilgilerin doğru ve sana ait olduğunu kontrol et.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere'de IR35 Nedir ve Kontratlı Çalışanları Nasıl Etkiler?

 

Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize üzerindeki bilgileri mutlaka kontrol edin.

 

Tarihlere özellikle dikkat et. Bir de vizenin kapsamı dışında özel bir ibare olup olmadığını kontrol et.

Ayrıca bu kontrol sadece İngiltere ve Ankara Anlaşması için değil, tüm ülke vizeleri ve tüm resmi belgeler için geçerlidir. Bunu alışkanlık haline getirirsen başın ağrımaz ve olabilecek muhtemel sorunları en aza indirirsin.

Bu anlattıklarım sadece İngiltere vizeleri için geçerli değil. Hangi ülkeden vize alırsan al, pasaportundaki vizeyi, vizedeki tarihleri, ismini-soyismin ve diğer tüm bilgileri dikkatlica kontrol et. Bunların kontrol edersen sonradan toparlanması çok zor hatta imkansız olabilecek hataları daha işin en başında düzeltme imkanın olur.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )