Vize İçin Ne Kadar İngilizce Bilmeliyim?

Eskiler anlatır, bir dönem Fransızca çok popülerdi. Sonra Fransa’nın dünya sahnesindeki gücünün zayıflaması ve İngiltere ile Amerika’nın kendi hakimiyetlerini her alanda yükseltmesi ile İngilizce daha popüler oldu.

Artık herkes İngilizce öğrenmek istiyor ve bu uğurda hem yoğun çaba harcıyor hem de hatırı sayılar paralar harcıyor.

İngilizce artık dünya dili ve bu durum uzun süre böyle devam edecek.

Eğer İngiltere’de yaşamayı planlıyorsanız en azından orta seviyede İngilizce bilmek oldukça faydalı olur. Burda günlük hayatta yaşamınızı sürdürebilecek seviyede olmak önemli faydalar sağlar. İngilizce bilginiz günlük hayatın yanında iş hayatında da çok işinize yarar.

Ankara Anlaşması Vizesi’ine başvurduğunuzda da İngilizce bilginiz sorgulanır. Vize dosyanıza bunu ispat eden belgeler koymak iyi bir fikir olur. Vize memuru İngilizce bildiğinizi belgeleri ile görürse bu ülkede iş kurma yetkinliğinize dair gerekli olan şeylerden birini sağladığınızı düşünür.

Avrupa’da dil seviyesini ölçen ve standartları belirleyen kurum The Common European Framework of Reference for Languages kısaca CEFRL isimli kurumdur. Bu kurumun yanında IELTS ve TOEFL sınavları da dil seviyesini ölçmede uluslararası geçerliliğe sahiptir.

Bu kurumlardan alacağınız belgeler vize başvurunuzda işe yarar.

Eğer kolej ya da üniversitede İngilizce hazırlık sınıfı okuduysanız bunları belgeleyen şeyleri de vize başvuru dosyanıza koyabilirsiniz.

İngilizce’yi orta seviyede bilmiyorsanız vize başvurunuz dilini bilmediğin bir ülkede iş kuramazsınız, kursanız da başarılı olamazsınız diyerek reddedilebilir.

Bir de vize memurları İngilizce öğrenmeye ve İngilizce’nizi ilerletmeye yönelik çabalarınızı görmek isteyebilir. Onun için dil eğitimi alıyorsanız bu eğitimi aldığınız yerlerden sertifika almak da işe yarar. Yurtdışında dil eğitimi aldıysanız okuldan alacağınız devam durumu belgesi, sertifika, okulun ücret ödeme fatura bilgileri işe yarar belgelerdir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere'de BRP Kartını Teslim Alma

Dil öğrenmede çok işinize yarayacak radyo dinleme ve İngiltere’de bu amaca yönelik dinleyebileceğiniz radyoları anlattığım yazımı burdan okuyabilirsiniz.

Mehmet Emin Coşkun

Bloğumda ilgi duyduğum konularda yazılarımı ve izlenimlerimi paylaşıyorum. Mesleğimi ve yaşadığım yeri merak edecek olursanız bilgisayar mühendisiyim, Londra'da yaşıyorum. Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsiniz.