Vize Uzatma İle İlgili Bazı Sorular ve Cevapları

Vize Uzatma Başvurumda İlk Vize Alırken Verdiğim İş Planından Bahsetmeli Miyim? İlk İş Planımı Koyayım Mı?

Hayır. Buna gerek yok. Gerek olmadığı gibi bu riski de artırır.

İş planları tahminidir. Kimse kesin tutmasını beklemez. Ama İngiltere’de yapmayı vaat ettiğiniz işi yaptı iseniz ve aşağıda rakamlarını verdiğim geliri elde etti iseniz önceki iş planınızı hem istemezler, hem sormazlar hem de vize uzatma başvuruna koymadıysanız nerde bu ilk iş planı demezler.

Bence en güzeli hiç koymamak. Şu anda işinizin durumu neyse o durumu belgelerle anlatan bir vize uzatma başvurusu vermek daha iyi bir fikir olabilir.

Gelirim İyiydi Ama Giderim de Çok Oldu. Vergi Çıkmadı, Vergi Ödemeden Uzatma Alabilir Miyim?

Bu konu çok enteresan bir konu. Birçok kişinin ilk yılda vergi ödeme durumu olmuyor. Bunun 2 nedeni var. Ya henüz vergi ödenecek bir dönemde olunmuyor ya da gelirle-gidere bakınca vergi ödenecek bir dilime girilmiyor.

Bu durumda vize uzatma başvurusu yapacak kişi -vergi ödemeden uzatma alabilir miyim?- diye sormaya başlıyor. Bu soruya Türk muhasebeciler -vergi ödemelisin, yoksa uzatma başvurun tehlikeye girer- diyerek hesaplarda bazı “ayarlamalar” yapıp, bazı şeyleri öne ya da geriye çekip o kişinin şirketini vergi öder hale getiriyorlar ve vergi ödeniyor.

Uzatma başvurusu o şekilde yapılıyor.

İngiliz ya da profosyonel muhasebeciler ise -durum neyse odur, vergi çıkmadı ise çıkmamıştır- diyorlar ve finansal durumu gösteren belgeyi durum neyse ona göre detaylıca hazırlıyorlar.

İki yaklaşımda da vize uzatması başarılı oluyor. Yani insanlar 3 sene uzatma alabiliyor. Fakat bence ikinci yaklaşım daha sağlıklı zira şirketinizin finansal durumu neyse odur. Bir takım ayarlamalar ile bunu farklı göstermeye gerek yok. Hem bir risk doğar hem de o muhasebecinin o ayarlamayı doğru yaptığını nerden bileceksiniz? Ya yanlış ya da usulsüz birşey yaparsa? O zaman hem 1 yıllık uzatma aldığınızla ya da red aldığınızla kalırsınız hem de ceza yeme tehlikesi ortaya çıkabilir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere'ye Gelmeden İngiltere'de İş Bulmak Mümkün Mü?

Benim düşüncem şirketin finansal durumu neyse ona göre hazırlık yapmanız ve muhasebecinizi de buna göre denetlemenizdir. Gelir-gider rakamlarına dikkat edin ve şirketinizin geliri vergi ödemeyi gerektirmeyecek dilimde ise -vergi ödemezsem uzatma alamam- gibi endişelerinizi dikkatli değerlendirin.

Ne Kadar Bir Gelir Uzatma Almama Yeter?

Bu sorunun net bir cevabı yok zira uzatma almanız sadece elde ettiğiniz gelire bağlı değil.

Vize uzatması elde ettiğiniz gelir, size ve varsa ailenize yetecek kadar kazanç elde edebiliyor olmanız, işlerinizi yasalara uygun yapmanız, iş planına büyük ölçüde uygunluk, İngiltere’de yasalara uyuyor olmanız vs. gibi faktörlere bağlı.

Ama yine de elde ettiğiniz gelir de önemli.

İngiltere’de ortalama maaş 25K-30K sterlin yani 25-30 bin sterlin civarında. Bu meselek dalı ve tecrübeye göre değişir ama ortalama bu civarda. Siz ilk yıl için kendi işinizi yaparak bu civarda bir gelir elde ederseniz uzatma alabilirsiniz. Bu gelirden bir miktar vergiye gider, biraz masrafınız olur ve gerisi sizin ve ailenizin geçimi için yeterlidir.

Siz daha fazla kazanırsınız, o daha da iyi. Uzatma alma ihtimaliniz hem de 3 yıllık alma ihtimaliniz artar. 20K yani 20 bin sterlin gelirin üstünde bir gelirle 3 yıllık uzatma alabilirsiniz. Eğer bu 25-30K yani 25-30 bin sterlin ise 3 yıllık uzatma alma ihtimaliniz aha da artar. Eğer 30K yani 30 bin sterlini geçerseniz ve diğer tüm şartlarınız ve evraklarınız yeterli ise 3 yıllık uzatma almanız kolaylaşır.

Vize Başvurum Sonuçlandı ve Uzatma Aldım. Şimdi Neler Yapmalıyım?

Vize uzatması alırsanız büyük bir aşamayı daha katetmiş olursunuz.

Eğer 3 sene uzatma aldıysanız bu iyi. 3 sene boyunca vize ile işiniz olmayacak ve 3 sene sonra tekrar bir uzatma başvurusu yapacaksınız. Sonrasında İngiltere’de 5 yılınız dolunca sınırsız oturma izni (ILR: Indefinite Leave to Remain) başvurusu yapmaya hak kazanacaksınız.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesinde Dependant NINo Nasıl Alınır?

Sınırsız oturma izni başvurusu yaparsanız ve sınırsız oturma iznini alırsan (ILR: Indefinite Leave to Remain) artık ister contractor ister permanent, istediğin her işte çalışabilirsiniz.

Eğer 1 yıllık uzatma aldıysanız moralinizi bozmamak iyi bir fikir olur. Mücadeleye devam etmekte fayda var. En azından İngiltere’de 1 yıl daha kalma ve iş yapma hakkınız olur. 1 yılın sonunda yani İngiltere’deki 2. yılınızda tekrar başvuru yaparsınız. 1 yıllık uzatma sizi zora sokabilir farkındayım fakat yurtdışında göçmen olarak yaşamanın bazı cilveleri ve zorlukları her zaman olur. Bunları göğüslemeye çalışmak orta ve uzun vadede o ülkede kalıcı olmanızı sağlar.

Vize uzatma sonucunuz gelince gelen zarfta bunu ifade eden belgeler yer alır. Yeni BRP yani Biotmetric Residence Permit dediğimiz kimlik kartınız 1 hafta sonra DX ya da benzer bir kargo şirketi ile gelir.

BRP’nizi aldıktan sonra OVRO’ya gidip polis kaydınızı yenilemeniz gerekmektedir. Londra için bu kaydı OVRO yapar. Vize uzatma, vize değişikliği vs. gibi vizenizde olabilecek her türlü değişiklikler için OVRO isimli merkeze gidip bu değişiklikleri bildirmeniz ve pasaportunuza işletmeniz gerekir.

Londra dışında yaşayanlar için ise bu merkez OVRO dışındaki bir merkezdir. Buna İngiltere polisinin sitesinden bakabilirsiniz.

***

Ben İngiltere’deki ilk yılımın sonunda vize uzatma başvurusunda bulundum ve 3 yıllık vize uzatma aldım. 3 yıllık vize uzatmayı nasıl aldığımı şurdaki yazımda anlatmaya çalıştım. Yazıda anlattıklarım sizlere de faydalı olabilecek fikirler verebilir.

mehmetc.com e-posta listesine katılın
Yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun.

Mehmet Emin Coşkun

Bloğumda ilgi duyduğum konularda yazılarımı ve izlenimlerimi paylaşıyorum. Mesleğimi ve yaşadığım yeri merak edecek olursanız bilgisayar mühendisiyim, Londra'da yaşıyorum. Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsiniz.