Yazılım Uzmanları İngiltere’de Nasıl İş Bulur?

Yazılım üretme diğer mesleklere bakıldığında tarihi açıdan yeni bir meslek.

Doktorluk, inşaat mühendisliği, mimarlık, vs. gibi meslekler neredeyse insanlık tarihi ile yaşıt iken bilgisayar mühendisliği ve özelinde yazılımcılık en fazla 50 yıl geçmişe dayanan bir meslek.

Son 20-30 yılda ise çok hızlı bir yükseliş trendinde.

Bu mesleği yapan uzmanlara olan talep tüm dünyada olduğu gibi İngiltere’de de sürekli artıyor ve azalacak gibi de görünmüyor zira neredeyse dokunduğumuz herşeyin içinde bir yazılım var ve dünya yazılım üzerinde dönüyor desem yalan olmaz.

Evindeki kombiden, elinden düşürmediğin cep telefonuna, elektrik sayacından kullandığın arabaya kadar her yerde yazılım var. Hal böyle olunca da tüm bu yazılımları üreten uzmanlara ihtiyaç var. Bugün elektrik kesintisi nasıl hayatı felç edebiliyorsa yazılımların çalışmaması ya da yazılım kaynaklı bir hatanın ortaya çıkması da tüm hayatı felç edebiliyor.

Uçak bileti almaktan tut, bankacılık işlemlerine kadar herşey bir anda durabiliyor.

İngiltere %4 ila %5 genel işsizlik oranı ile iş piyasası açısından işsizlik oranı Avrupa’nın en düşük ülkelerinden biri. Üstelik bu oran nitelikli çalışanlarda çok daha düşük seviyelerde, yani nitelikli bir çalışanın işsiz kalması zor.

Yazılım üretimi doğası gereği analitik zeka ve yüksek konsantrasyon gerektiren bir iş. Bir de sürekli kendini geliştirmeni isteyen bir meslek. Bu yüzden bu mesleği bu niteliklere sahip ve istekli insanlar yapabiliyor. Bu da iyi yazılımcıların kolay yetişmiyor olması sonucunu doğuruyor.

Bu meslek erbaplarına talep çok arz az olunca da yazılımcılar aranan kişiler haline geliyor.

Peki bu pozitif durumun yarattığı fırsatları siz nasıl kullanacaksınız? Yazılım uzmanları İngiltere’de nasıl iş bulur?

İyi Bir Özgeçmiş Hazırlayarak Başlayın

Her ne iş yaparsan yapın, iyi iş imkanlarına ulaşabilmek için o işi iyi sunmalısınız.

Yazılımcıların temel eksiklerinden biri sosyal yönlerinin genelde zayıf olmasıdır. Yazılımcılar bilgisayar başında uzun saatler çalışırlar ve çok analitik düşünen insanlardır. Bu durum yazılımcıların soft-skill diye adlandırılan sosyal becerilerinin geri kalmasına yol açar.

Sosyal becerilerin azlığının yanında sunum becerileri de azdır. Yazılımcılar çok teknik düşündükleri için yaptıklarını normal insanların anlayacağı dilden anlatmakta zorlanırlar. Kendilerine normal ya da kolay gelen şeyler yazılımcı olmayanlar için oldukça teknik ve karmaşık olabilir.

Onun için yaptığınız işleri gerek yazılı gerekse de sözlü sunmayı öğrenmek size çok şey kazandırır.

Bunun yanında yaptığınız işin değerini gözler ve çalıştığınız şirketlere neler kattığını bilirseniz bu sizin kendi değerinizi bilme ve bunu güncel tutmada işinize yarar.

Bir yerde ne kadar çalıştığınız elbette önemlidir fakat belki de daha da önemlisi çalıştığınız yerde ne gibi bir katma değer yarattığınız, yani şirkete ne kazandırdığınızdır.

Sade, anlaşılır ve yeterince detaylı bir özgeçmiş hazırlayıp ve bu bahsettiğimiz noktayı yani çalıştığınız şirketlerde yaptığınız işlerin ne gibi katkıları olduğunu öne çıkarsanız istediğiniz işi bulma ve alma şansınız artar diyebiliriz.

Microsoft Word’den ya da internetten birkaç çarpıcı özgeçmiş şablonu bularak bunları inceleyin ve sizi en iyi yansıtabilecek şablonda karar kılın Direk aynısını kopyalamayın ki özensiz imajı vermesin. Fakat çok farklı olacağım diye hem gereksiz zaman harcamayın hem de okuyan kişiyi yoracak bir format ve şablon kullanmaktan kaçının.

Özgeçmişinize çalıştığınız yerleri, buralarda yaptığınız işleri ve aldığınız sorumlulukları mümkünse rakamlar belirterek yazmanızda fayda var.

Eğitim durumunuz ve sahip olduğunuz sertifikaları da eklemeyi unutmayın.

Özgeçmişinizdeki adres kısmına sadece şehir yazsanız olur. Tam adresiniz yerine şehir ya da bölge yeterli olacaktır.

Bunlar bir özgeçmişin temel çatışını oluşturur. Burda rakam belirtin ile kastettiğim şey örneğin sizin geliştirdiğiniz yazılım şirkette nerde ne amaçla kullanılırken nasıl bir sonuç elde edilmesine yaradı?

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere'de Aylık Masrafım Ne Olur?

Şirkete direk para kazandırdı ise bunun miktarı ne? Şirkete direk para kazandırmayıp başka sistemlerle birlikte kullanıldı ise fark yaratan şey ne? Bunları kısaca 1-2 cümle ile de olsa belirtmek faydalı olabilir.

Türkiye’de özgeçmişlerde medeni durum, askerlik durumu, hobiler ve fotoğraf yer alır. İngiltere’de bunlar özgeçmişe koyulmayabilir. Üstelik iş görüşmesinde bu ve benzeri bazı şeylerin sorulması kişisel alana girmek olarak algılanır ve sorulması pek tercih edilmez.

Referans sadece iş teklifi alırsanız sorulmalı ve verilmelidir. Referanslarınızı özgeçmişinize önceden yazmanıza gerek olmaz zira özgeçmişinizi birçok kanalda yayınlayacaksınız ve birçok insan okuyacak. Bunların hepsinin sizin referanslarının isim ve iletişim bilgilerini görmesi pek tercih edilmez. Sadece son aşamaya gelmiş iseniz ve iş teklifi alma durumundaysanız referanslarınız sunulur.

Burda referanslar hakkında önemli bir hatırlatma yapayım; bazı rectuiterlar yani İK firmaları ortada iş teklifi yokken bile yani iş son aşamaya gelmediği halde ısrarla referans isterler. Bu durumda vereceğiniz cevap hayır olmalı. Bu recruiterların bunu yapmasının sebebi size iş bulmak değildir.

Bu yaklaşıma sahip olan recruiterlar daha önceden çalıştığınız yerlerden kontak bulup onlara İK yani işe alım hizmeti satmak amacındadırlar. Bu tür recruiterların uyguladıkları bu taktik uyguladıkları birçok taktikten sadece biri. Bu tür size bir fayda sağlamayacak, aksine boşuna zaman ve efor harcamanıza yol açıp motivasyonunuzu negatif etkileme potansiyeli olan recruiterları farkedip onlardan uzak durmak faydalı olur.

Uzun özgeçmişler hazırlamak yerine 2 ila 4 sayfadan oluşan özgeçmişler daha etkili sonuçlar alabilir zira işe alım yapan kişiler her pozisyon için onlarca ve belki de yüzlerce özgeçmiş okumak zorunda oldukları için her özgeçmişe sınırlı bir zaman ayırırlar. Sadece ön elemelerden geçen özgeçmişlerin detayına inilir.

Yazılımcılar farklı pozisyonlarda çalışabilirler. Yazılım takım lideri olabilirsiniz, ürün müdürlüğü yapabilirsiniz, ya da direk sadece yazılım geliştirme yapabilirsiniz. Bu durumlar için farklı birkaç özgeçmiş hazırlayabilir ve ilanda geçen işe en çok uyan özgeçmişiniz ile başvuru yapabilirsiniz. Fakat bunu ne istediğinizi bilen bir tarzda yapmanız önemlidir.

Başvuru Yerleri ve İşverenlere Ulaşmak

Recuiter Web Siteleri ve Büyük Recruitment Siteleri

Günümüzde hemen herşeyde olduğu gibi bu konuda da herşey artık internette yapılır durumda. İngiltere’de her iş kolunda eleman bulma oldukça profosyonel bir şekilde yapılmakta ve onlarca recruiter (İK firması) şirket var. Bu şirketlerin hepsinin web sitesinde iş ilanları yer alır. Ayrıca bu şirketler açık pozisyonları bu konuda hizmet eden çok büyük iş arama sitelerinde ve Linkedin’de de yayınlarlar.

Bu sitelerde profil oluşturup, gerekli bilgileri ve anahtar kelimeleri site profilinizdeki alanlara girerek sitede arama yapan recruiterların arama sonuçlarında çıkmayı sağlayabilirsiniz.

Bu sayede binlerce recruiter şirket özgeçmişinizi görebilir ve sizinle temasa geçebilir. Onların sizinle temasa geçmesinin yanında siz de profilinize uygun işlere başvurabilirsiniz.

Elbette mümkün olduğunca çok firmaya ve fırsata ulaşmak iyi olabilir fakat bilinçli başvrular yapmak daha iyi bir yaklaşım olabilir. Başvurduğunuz rolü ve firmayı bilerek başvurmak sizi istediğiniz işi bulmaya yaklaştırır.

Recruiterların gözünde umutsuz bir şekilde iş arıyor imajı vermek yerine istediği işi arayan ve dilediği firmalarda çalışmayı tercih eden biri olmak daha iyi bir yaklaşım olabilir

İngiltere’de iş ararken hangi iş arama sitelerini kullanabileceğinizi anlattığımız yazımızı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu ve benzeri sitelerde profilini oluşturup bu sitelerde uygun anahtar kelimeler ile size uygun iş ilanlarını arayıp bulup başvurmak ilk adımlardır. Başvurularınıza telefon ve eposta ile cevap gelir ve konu ilerler.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de Banka Hesabı Olmadan İş Bulabilir Miyim?

İş ararken henüz İngiltere’ye gelmedi ve yerleşmedi iseniz İngiltere’ye gelmeden iş aramaya dair yazımızı burdan okuyabilirsiniz.

Tanıdıklar

İngiltere’de IT sektöründe olan tanıdıklarınla temasa geçip ve özgeçmişinizi ulaştırmanız faydalı olabilir. Tanıdığınız kişiler IT sektöründe değilse fakat profosyonel iş dünyasında ise özgeçmişinizi onlara ulaştırman da faydalı olur zira her sektörde herkes yazılımcı arayan birilerine mutlaka denk gelir. Bu da size çıkabilecek fırsatlardan haberdar olma ve işverene özgeçmişinizi ulaştırma imkanı sağlar.

Linkedin

Linkedin uzun süredir Jobs adı altında işverenlere kendi iş ilanlarını yayınlama imkanı veriyor. Her profosyonelin ve her firmanın Linkedin’de üyeliği var.

Linkedin profilinizi güncel tutmanız işverenlerin sizin yetkinlikleriniz ve tecrübeleriniz hakkında bilgi edinmesine imkan sağlar.

Linkedin profili güncellerken çok sık güncellemek yerine makul sürelerle güncellemek daha iyi bir yaklaşım olur. Linkedin’de çok sık profil güncelleyen insanlar olmayan nitelik ya da tecrübelere sahip izlenimi verebilirler.

Linkedin’in Jobs kısmından arama yapıp hem recruiter firmalara, hem recruiter kişilere hem de iş ilanın sahibi firmalara direk ulaşabilirsiniz. Herkese bağlantı isteği göndermenize gerek yok, Linkedin’in inMail denen mesajlaşma imkanı ile önce bir mesaj gönderip işe olan ilginizi belirtebilir ve kendinizi tanıtabilirsiniz.

Bir de Linkedin’de yayınlanan iş ilanlarında Linkedin’in bir özelliği olan Easy Apply oluyor. Easy Apply butonunu tıklayıp hemen başvuru yapabilir ve başvurunuzu takip edebilirsiniz.

Linkedin’de iş ararken birçok filtreden yararlanabiliyorsunuz. Eğer İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile geldiyseniz sadece contractor işlere başvurabilirsiniz. Bu durumda Contractor filtresini seçmek sadece contractor ilanlarını listelemenizi sağlar.

Başvuru sonrasında temasa geçtiğiniz kişi ya da şirket sizi yönlendirecek ve konuyu ilerletecektir. Genelde ilk birkaç görüşme telefon ya da video call yolu ile olur.

İş Başvurularına Cevap Alma ve İşe Girme

İngiltere’deki recruiter şirket çalışanları oldukça pro-aktif yani tabir caizse çok cabbar-ceval insanlardır. Nitelikli elemanın özgeçmişine ulaştıklarında ona mutlaka bir iş bulmak isterler. Bunun en temel nedeni recruiterların bu işten para kazanıyor olmasıdır. Ne kadar nitelikli bir eleman bulurlarsa kazandıkları para o ölçüde artar zira sizin kazanacağınız para ölçüsünde para kazanırlar.

Telefon ve emaillerde sadece yeteri kadar bilgi vermek iyi bir yaklaşımdır.

Bazı recruiterlar hangi firmalarla görüştüğün gibi işle alakalı olmayan sorular sorarlar. Bu soruları geçiştirmek faydalı olur zira bu soruların amacı hangi firmaların eleman aradığını öğrenip o firmalara eleman sağlamak amaçlı pazarlama yapmaktır. Size bir faydası olmaz.

Eğer İngiltere’de yeni iseniz ve acilen iş arıyorsanız rectuirerlar bu durumu her türlü kullanmak isterler ve bu tür sorular sorarlar. Çok akıllıca kurulmuş tuzak soruları gelebilir Bazen istemediğiniz kadar bilgi verirsiniz ve bunu sonradan -telefon kapanınca- farkedersiniz.

Siz sadece iş çerçevesinde olan sorularla ilgilenip diğerlerini sessiz kalarak ya da konuşmayı işle ilgili konulara sevkederek geçiştirebilirsiniz.

Eğer bu tür recruiterlara dikkat etmezseniz gün içinde işe yaramayan bir sürü telefon görüşmesi ile zamanınızın büyük bir kısmını boşa harcamanıza yol açabilirler.

Gün sonunda baktığınızda bir sürü telefon görüşmesi yaptığınızı fakat hiçbirinden somut birşey elde edemediğinizi görürsünüz.

Bu tür recruiterların elinde çoğu zaman iş yoktur. Bu insanlar ve firmaların çoğu sahte iş ilanları ile ve kurnaz yöntemlerle veri toplayıp eleman arayan firmalara işe alım hizmeti satmaya çalışırlar.

İşini düzgün yapan recruiter lafı fazla uzatmaz çünkü lafı uzatırsa kendi zamanı da boşa gidecektir, bunu iyi bilirler.

Sizden başka görüşmesi gereken bir sürü kişi vardır ve işe alım yapması gereken başka pozisyonlar da vardır. Dürüst ve işini iyi yapan bir recruiter gününü iyi planlamaya çalışır ve görüşmelerini en kısa sürede ve en iyi sonuç alacak şekilde yapmayı tercih eder.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Herkes İngiltere Ankara Anlaşması Uzmanı

Dürüst ve işini iyi yapan bir recruiter kısaca kendini tanıtır, ilgili pozisyonu kısaca anlatır, size birkaç soru sorar ve eğer karşılıklı iyi anlaştıysanız ve rolle ilgili ya da sizin durumunuzla ilgili istisna bir durum yoksa çok değil 6-7 dakikada görüşme sonlanır. Görüşme sonunda size ana bir eposta göndereceğini söyler ve genelde aynı gün içerisinde gönderir.

Bu epostada pozisyon detayları, aylık maaş ya da günlük ücret ve kendisinin iletişim bilgileri yer alır. Sizden bu epostaya cevap dönüp sizi temsil etmesi için onay vermenizi ister. Siz bu epostaya cevap dönüp onay verince sizi işe alım yapacağı müşterisine sunar ve konu ilerler.

Burda önemle dikkat çekmeye çalıştığım nokta bir recruiter konuyu uzatıyorsa, lafı dolandırıyorsa, pozisyonla alakalı çok gereksiz atıp tutuyorsa, işi bilmediği halde her anahtar kelimeyi özenle kullanmaya çalışıyorsa, yüksek perdeden konuşup bak işi kaçırırsın gibi bir hava yaratıyorsa o recruiterdan bir fayda gelmeyeceğine emin olabilirsiniz Bu tür insanlar ve firmalar zamanınızı boşa harcamaktan başka bir işe yaramaz.

Bunlar bana iş bulur, aman fırsatı kaçırmayayım, sonra işim düşer gibi düşüncelerle birşey ümit etmemenizi öneririz. Çünkü bu firmaların asıl amacı yukarda anlattığım gibidir.

Size iş bulacak recruiterlar kısa, etkili ve hızlı hareket eder ve sonuç odaklıdır.

Recruiter telefon veya email ile ikna olursa sizinle görüşmeye devam eder ve yüzyüze görüşmeye davet eder.

Eğer size iş sağlamaya karar verirse iş teklifi alırsınız. O aşamaya gelmeniz çok uzun sürmez, 1 ila 3 hafta hatta bazen daha kısa sürebilir.

İş teklifi aldığınızda size sordukları maaş beklentinize göre bir maaş teklif edilir. Bu teklif size eposta ile gönderilen resmi bir teklif olur.

Resmi teklifi detaylıca okuyup ve kontrol etmek faydalı olur. Eğer teklifle birlikte kontrat gönderilmişse onu da dikkatlice okumak önemlidir. Kontratta değişmesini istediğiniz ya da anlamadığınız yerler olursa bunları sormaktan çekinmeyin.

Kontratı imzalayıp imza olan sayfasını eposta ile gönderirseniz kontrat başlar. İşe gittiğinizde de imza ettiğiniz metinden bir kopya sizde bir kopyada işvereninizde olacak şekilde ilk prosedürler halledilir.

Burda dikkat çekmek istediğimiz bir nokta da şu; İngiltere’de gerek iş gerek kira vs. gibi kontratlarda kontratta yazan eposta hesabı ile yapılacak yazışmaların resmi geçerliliği var. Onun için email ile kontrat imzalayıp işe başlayabilirsiniz. Bazen işler bu kadar hızlı yürür.

Sözleşme imzalanır ve belirlenen günde işe başlarsınız. İşe başlamadan önce çalışma izninizi ve vizenizin süresini kontrol ederler. Sizden banka hesabınızı isterler. Maaşınız ya da günlük ücret üzerindeen kestiğiniz faturaların ücreti bu hesaba yatar. Permanent işlerde maaş, contractor işlerde ise günlük ücret ve faturalı iş ve kazanç sözkonusudur.

***

Bu yazımızda yazılımcı olarak İngiltere’de nasıl iş arayabileceğinizi anlatmaya çalıştık. Ayrıca bu yazıda değindiğimiz temel prensipler IT’nin her alanında ve farklı ülkelerde de uygulanabilir.

Mehmet Emin Coşkun

Bloğumda ilgi duyduğum konularda yazılarımı ve izlenimlerimi paylaşıyorum. Mesleğimi ve yaşadığım yeri merak edecek olursanız bilgisayar mühendisiyim, Londra'da yaşıyorum. Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsiniz.