Yurtdışına Taşınırken Gitmeden Önce Yapmam Gerekenler Neler?

İngiltere vizesi aldınız ve artık yurtdışına taşınmaya hazırsınız. Ya da başka bir ülkeden vize aldınız, iş de buldunuz, gidiyorsunuz.

Gitmeden önce neler yapmanız gerekiyor?

Eğer İngiltere’ye temelli gelecekseniz İngiltere’ye gelir gelmez İngiltere’de adres kaydı yaptırmanız önemli. Bunun 15 gün içinde konsoloslukta yapılması gerekiyor. Gecikenler 9 sterlin ceza ödüyor. Burda bahsettiğim İngiltere’nin istediği polis kaydı değil, bunu diğer yazılarımda detayları ile anlattım.

Burda dikkat çektiğim şey Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Türkiye ile ilgili yapmanız gereken adres kaydı.

Burda konu 9 sterlin ceza değil. Eğer adres Türkiye’de bırakılırsa tebligat vs. gibi resmi işlemlerde Türkiye’deki adres esas alınıyor.

Bu İngiltere’de oy kullanabilmek için de gerekli.

Eğer adresinizi taşımazsanız bu durumda örneğin Türkiye’de farkında olmadan trafik cezası aldıysanız bunun tebligatı Türkiye’deki adresinize geliyor. E-devletten bakılmadığı sürece cezaya faiz gelmeye devam ediyor, taaki tesadüfen bir yerde karşınıza çıkana kadar. Örneğin araç muayenesi ya da aracınızı satarken.

Servis aboneliklerinin kapatılması önemli. Bazı şirketler abonelik kapatmamak için her yolu deniyor.

Mesela Türk Telekom.

Eğer kapatırsanız ADSL numaranızı iptal ediyor. Son bir fatura kalıyor. ADSL numaranızla ne kadar sorgu yaparsanız yapın bu faturayı göremiyorsunuz. Türk Telekom bayilerine vs. gitmek te çözüm olmuyor, ADSL numarası ile borç çıkmıyor.

Borç yok zannedip son faturayı ödemezseniz buna haciz geliyor ve bir hukuk bürosuna veriyorlar, o takip ediyor.

Abone hesap numarası dedikleri birşey var, onu bilmelisiniz. Onunla takip etmelisiniz.

Türk Telekom sadece bir örnek. Edevletten trafik cezası, icra takibi vs. var mı en az 6 ay 1 sene kontrol etmekte fayda var.

İstanbul için su, elektrik ve gaz internetten kapatılabiliyor. Güvence bedelini kapatma işlemini yaparken verdiğiniz IBAN numarası ile hesabınıza iade ediyorlar.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  İngiltere Gerçekten de Sınırsız Oturum Hakkını Kaldırdı Mı?

Özetle Türkiye’de banka, hizmet aldığınız şirketlerin abonelikleri, adres kaydı vs. gibi finansal, hukuksal ve resmi sonucu olabilecek her türlü işlem için gerekli adres, telefon ve bilgi güncellemelerini yapmanız gerekir. Bunları atlamak ilerde hem sıkıntı olur hem da sonradan toparlamak için boş yere zaman ve efor harcamanız gerekir.

Bir de elbetteki sevdiklerinizle vedalaşma kısmı var. İster arkadaş, ister aile ferdi, ister akraba olsun; seni sevenlerle vedalaşmak, birlikte birşeyler içip sohbet etmek, yemek yemek iyi olur. Yurtdışında yaşarken her zaman ha diyince Türkiye’ye gitmek mümkün olmaz, iş-güç-hayat derken mesafe uzaksa görüşmek zor olur. Gitmeden önce sevdiklerinizi görmeniz güzel olur.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )