Yurtdışına Taşınıyorum, Gitmeden Önce Yapmam Gerekenler Neler?

Yazıyı paylaş!

İngiltere vizesi aldın ve artık yurtdışına taşınmaya hazırsın. Ya da başka bir ülkeden vize aldın, iş te buldun, gidiyorsun.

Gitmeden önce neler yapman gerekiyor?

Eğer İngiltere’ye temelli geleceksen İngiltere’ye gelir gelmez İngiltere’de adres kaydı yaptırman önemli. Bunun 15 gün içinde konsoloslukta yapılması gerekiyor. Gecikenler 9 sterlin ceza ödüyor. Burda bahsettiğim İngiltere’nin istediği polis kaydı değil, bunu diğer yazılarımda detayları ile anlattım.

Burda dikkat çektiğim şey Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Türkiye ile ilgili yapman gereken adres kaydı.

Burda konu 9 sterlin ceza değil. Eğer adres Türkiye’de bırakılırsa tebligat vs. gibi resmi işlemlerde Türkiye’deki adres esas alınıyor.

Bu İngiltere’de oy kullanabilmek için de gerekli.

Eğer adresini taşımazsan bu durumda örneğin Türkiye’de farkında olmadan trafik cezası aldıysan bunun tebligatı Türkiye’deki adresine geliyor. Edevletten bakılmadığı sürece cezaya faiz gelmeye devam ediyor, taaki tesadüfen bir yerde karşına çıkana kadar. Örneğin araç muayenesi ya da aracını satarken.

Servis aboneliklerinin kapatılması önemli. Bazı şirketler abonelik kapatmamak için her yolu deniyor.

Mesela Türk Telekom.

Eğer kapatırsan ADSL numaranı iptal ediyor. Son bir fatura kalıyor. ADSL numaranla ne kadar sorgu yaparsan yap bu faturayı göremiyorsun. Türk Telekom bayilerine vs. gitmek te çözüm olmuyor, ADSL numarası ile borç çıkmıyor.

Borç yok zannedip son faturayı ödemezsen buna haciz geliyor ve bir hukuk bürosuna veriyorlar, o takip ediyor.

Abone hesap numarası dedikleri birşey var, onu bilmelisin. Onunla takip etmelisin.

Türk Telekom sadece bir örnek. Edevletten trafik cezası, icra takibi vs. var mı en az 6 ay 1 sene kontrol etmekte fayda var.

İstanbul için su, elektrik ve gaz internetten kapatılabiliyor. Güvence bedelini kapatma işlemini yaparken verdiğin IBAN numarası ile hesabına iade ediyorlar.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Avustralyalı Kızlar ve Aborjinler

Özetle Türkiye’de banka, hizmet aldığın şirketlerin abonelikleri, adres kaydı vs. gibi finansal, hukuksal ve resmi sonucu olabilecek her türlü işlem için gerekli adres, telefon ve bilgi güncellemelerini yapman gerekir. Bunları atlamak ilerde hem sıkıntı olur hem da sonradan toparlamak için boş yere zaman ve efor harcaman gerekir.

Bir de elbetteki sevdiklerinle vedalaşma kısmı var. İster arkadaş, ister aile ferdi, ister akraba olsun; seni sevenlerle vedalaşmak, birlikte birşeyler içip sohbet etmek, yemek yemek iyi olur. Yurtdışında yaşarken her zaman ha diyince Türkiye’ye gitmek mümkün olmaz, iş-güç-hayat derken mesafe uzaksa görüşmek zor olur. Gitmeden sevdiklerini görmekte fayda var.

Bu yazıyı beğendin mi?
mehmetc.com eposta listesine katıl, yeni yazı ve duyurulardan haberdar ol!
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Yazıyı paylaş!