Yurtdışında Çalışmak İstiyorum Ama Çok Kararsızım

Yurtdışında çalışmak istiyorum ama çok kararsızım, ne yapayım?

Ara sıra meali aşağıdakine benzer epostalar alıyorum;

“”””
Merhaba,

Ben şu okuldan mezun oldum. Şu kadar sene çalıştım. Elimden şu iş gelir. Şu kadar param var. İngiltere’de çalışmak istiyorum. İngiltere’de yaşamak istiyorum.

Ama kararsızım. Burda arkadaşlarım ve ailem var. Ama memleketin hali ortada. Hele şu İstanbul, artık beni boğuyor. Yurtdışında yaşamak istiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Kararsızım, çok kararsızım.

Ne yapmamı önerirsiniz? Tavsiyeleriniz nelerdir?
“””

Yapmanız gereken basit; tarih okuyacaksınız.

Nasıl mı? Şöyle; mesela bir dönem Türkiye’de Banker Kastelli diye bir adam vardı, bilir misiniz? Bilmezsiniz, çünkü siz muhtemelen o dönemleri görmediniz.

Banker Kastelli kim diye araştırıp okuyun. Onu okurken bu adamı memleketin başına kim neden musallat etti, onu da okuyup üzerinde düşünün. Ama ben biraz giriş niteliğinde bilgi verebilirim. Bankerlerin önünü Turgut Özal açtı.

Liboş takımı iddia eder ya “Özal memleketin önünü açtı” diye. Memleketin önünü değil de bankerlerin önünü açmıştı evet. Banker kastelli bu memlekette sadece bir ofis ve dönem dönem ortaya koyduğu gösterişli yaşam ile baya bir para topladı ve sonrasında baya da bir para batırdı.

Sonra mesela askeri darbeleri okuyun. Ama okurken sadece Cumhuriyet Dönemi’ndeki askeri darbeleri değil, şöyle bir tanzimata kadar gidin. Ondan sonra olanları en azından yüzünden şöyle bir okuyun. Onu da yapmıyorsanız youtube’dan belgesel bulup izleyin.

Sonra mesela, girin Merkez Bankası’nın sitesine. Geriye doğru dolar kurunun nerden nerelere geldiğine bir bakın. Geçmiş yıllardan günümüze biraz mukayese yapın.

Sonra memleketi 2001 krizine götüren nedenlere şöyle bir bakın. Egebank vardı hatırlar mısınız? Yok, onu da hatırlamazsınız. Ama araştırıp okuyabilirsiniz. Bankayı kimin hangi akrabası nasıl kurdu ve banka sonra ne oldu ona bir bakın.

Sümerbank’ı araştırın, neden kim kurdu, sonra kime nasıl satıldı ve ne oldu bir bakın. Etibank’ın en azından ismi nerden geliyor onu merak edin, açın okuyun.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Benim Londram Benim Dalstonum

Nuri Demirağ ismini hiç duydunuz mu? Türkiye’de ilk uçak fabrikasını kuran adamdır kendisi. Hem onun hem de ilk uçak fabrikasının hikayesini açıp okuyun. Araştırıp bulun. O fabrikanın başına neler geldiğini de araştırıp okuyun.

Eğitim sistemimizde sadece üniversite sınavlarının kaç defa değiştiğini merak edip bir bakın.

Mesela benim zamanımda ÖSS-ÖYS vardı, bir de lise eğitiminde kredili sistem vardı. İstediğimiz derse giriyorduk, istediğimize girmiyorduk ve şu kadar kredi alırsak okulu 5 dönemde bitiririm diyorduk. Ben okulu 5 dönemde bitirmiştim, sonrasında ise ne gezmesi tozması, yine test çözmüştük sınava kadar.

Mesela hiç merak etmiyor musunuz; Bir İngiliz çocuk hiçbir zaman elinde test kitabı ile görülmiyor. Ya da bir Alman’ı test çözerken göremezsiniz. Ya da bir Fransız gencinin test çözdüğüne şahit olamazsınız. Biz ise hep test çözüyorduk. Siz de çözdünüz ve sizden sonrakiler de test çözecek.

Memleketin evladı test çözerken anne-babalar memleketin sorunlarını bir türlü çözemiyorlar. Bunun üzerinde biraz düşünün.

Bu konuda size bir kitap tavsiye edeyim, kitabı bulup okuyun. Kitabın ismi -Sınıfın Yeniden Üretimi-. Yazarları Erol M. Balkan ve Henry J. Rutz. Kitabı okuyunca Türkiye’nin evlatlarının nasıl bir yarış atına dönüştüğünü ama neticede eğitimin hiç düzelmediğini göreceksiniz.

Eğitim demişken, mesela Köy Enstitüleri neydi, neden kuruldu, kim nasıl kurdu, bunları araştırıp öğrenin.

Köy Enstitüleri’ne kimler neden düşman oldu, kim neden kapattı, Köy Enstitüleri kapanınca memleket ne kaybetti, bunları bir araştırın.

Adnan Menderes’in icraatlarını ve özel hayatını da az biraz merak edin. Demokrat Parti memlekete ne yapmış biraz araştırıp öğrenin.

Yakın tarihe dair bir özet isterseniz toptan bir özet niyetine Mirgün Cabas’ın 2001: Eski Türkiye’nin Son Yılı isimli kitabını tavsiye ederim. Biraz kalındır ama okumaya değer.

Evet, tüm bunları cımbızladım. Türk Tarihi’nden aldım, cımbızladım. Aslında beni bıraksanız saatlerce anlatabilirim ama bir değil yüzlerce yazıya sığdıramayız. Anlat anlat bitmez.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Bir İngiliz Kızı Irak'taki Savaşa Nasıl Bakar?

Bu memleketin geçmişini bilmezseniz bugününü anlayamazsınız.

20’li yaşlarda iseniz kararsız olmanız normal ama gelin görünki en az kararsız olmanız gereken bir dönemdesiniz çünkü her türlü riski almaya en müsait dönemdesiniz. Alabileceğiniz maksimüm riski alın. İngiltere ya da başka bir ülkeye giderseniz Türkiye’ye birşey olmaz merak etmeyin. Memleket bu haliyle yerinde duruyor, yerinde de sayıyor, o konuda da endişe etme.

20’li yaşlarda değilseniz, 30-40 ve hatta 50’lerde iseniz o zaman heybeniz başka dert ve tasalarla doludur ama yine de her zaman bir şans vardır. Belki de hayatınızı değiştirmek istiyorsunuzdur, neden olmasın?

Döndüğünüzde ki dönersen, memleketiniz yine orda. Ama risk alıp başka bir ülkede yaşarsanız çok şey kazanırsınız. Kendinize daha yakından bakar, kendinizi daha iyi tanırsınız ve bu bir insanın başına gelebilecek en güzel şeylerden biridir.

Yeni yerler görüp yeni insanlar tanırsınız. Para da kazanırsınız.

Evet ilk başlarda çok zorlandığınız zamanlar da olur, defalarca pes ettiğiniz dönemler de olur. Ama eninde sonunda işler yoluna girer. Avrupa iyidir. Buralarda emeğe, bilgiye ve dürüstlüğe değer verirler. Çalışırsanız karşılığını alırsınız. Üzerine bir de saygı görürsünüz.

İster 3-5 sene para biriktirir geri döner memlekette eviniz, alır, kenara biraz para koyar işinize gücünüze orda devam edersiniz.

İster burda uzun seneler yaşayıp emekli olunca ya da yaşınız ilerleyince dönersiniz.

Yıl 2018. Eski gurbetlikler kalmadı artık. Whatsapp var, Skype var. Ucuz uçak biletleri var. Her türlü imkan var ve bu imkanlara orta sınıf ta erişebiliyor, zengin biri olmana gerek yok. Dolayısıyla Avrupa’da memleket hasreti çok çekmezsiniz.

Ha milliyetçi vatanperver biri misiniz? Tamam, o zaman yine sorun yok. Gelirsiniz, 3-5 sene ya da 5-10 sene “batının ilmini ve tekniğini” alırsınız, sonra memleketinize dönüp bunları memleketinde uygularsınız. Memleketine hizmet edersiniz. Yine kazançlısınız.

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Herkes İngiltere Ankara Anlaşması Uzmanı

Cımbıza gelince, evet cımbızla çektim. İstiyorum ki bazı şeyleri artık göresiniz. Bazı memleketlerde sorunlar hem derin hem de tarihseldir. Değişmez. Çözülüyor gibi görünür ama bu sadece kaportaya atılan bir boyadır. Altını kazıyınca arabanın takla atmış olduğu yine anlaşılır.

Siz de, sizin babanız da, onun babası da, onun babasının babası da bu sorunları konuşuyordu. Sanayi Devrimi’ni kaçırdık, orda çok fena bir gol yedik. O gol çıkmıyor, bir türlü maçı çeviremedik.

Sonra memleketin aklı evvelleri istedikleri kadar üç boyutlu yazıcı, istedikleri kadar sanayi devrimini kaçırdık ama bilgi çağını yakalayacağız desinler yine olmaz. Olmuyor görüyorsunuz.

Memleketi ne robotlar ne de yapay zeka kurtarabilir. Her sene cep telefonu değiştiren ve bu cep telefonlarının hepsini ithal eden bir memlekete bırak yapay zekayı, gerçekten üstün bir zeka bile fayda etmez.

Memleket kaçmıyor. Bir yere de gitmiyor. Memleket yerinde duruyor.

Döndüğünüzde yine bulacaksınız. Çok düşünüp zihninizi paralize etmeyin, aklınızı bulandırmayın. Bir planınız olsun ama biraz da spontan olun, hızlı hareket edin.

İngiltere olur. Almanya olur. Hollanda olur. Fransa olur. İsveç olur. Ya da bir sürü ülke daha var. Olur da olur. Seç beğen al. Bir yerde uzun kalmak istemiyor musunuz? Ya da yurtdışında iş bulacak imkanınız yok mu? O zaman dünyayı gezin. Ben çok yer gezdim, hiç te pişman olmadım. Yine olsa yine gezerim. CouchSurfing.com ile bedava kalacak yer bulursunuz. Ya da workaway.info ile dünyanın her yerinde gönüllü çalışma yeri bulup her türlü gezersiniz. Ya da AirBnb’den biryerlerde kalırsınız.

Hayallerinizi ertelemeyin, harekete geçin.

Moraliniz mi bozuluyor? Metin Yeğin okuyun. GazeteDuvar’daki tüm yazılarını okuyun. Tüm kitaplarını okuyun. İnsan isteyince neler yapıyor görürsünüz ve dünyaya artık farklı bir gözle bakmayı öğrenirsiniz.

Karar verin ve yola çıkın.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum