Zaragoza’da Şahane Bir Endülüs Sarayı

İspanya’nın Zaragoza şehrine yolunuz pek düşmez. Ama eğer yolunuz düşerse ya da Madrid’e gitmişken Zaragoza’yı da göreyim derseniz bu şehir Madrid’den pek uzak değil. Şehirde Pilar Katedrali isimli büyük bir katedral var ve şehir merkezinde tam nehir kıyısında. Bir de Endülüs Dönemi’nden kalma Aljaferia Sarayı var. Aljaferia Sarayı 11.yüzyılda Endülüsler tarafından yapılıyor ve o dönem Zaragoza’ya hakim olan hükümdarlar tarafından kullanılıyor.

Aljaferia Sarayı - Zaragoza

Aljaferia Sarayı – Zaragoza

Dışardan bir kale görünümünde ve yapısında olan yapı, içerden ise gerçekten tam bir saray. Harkulade bir bahçeye ve mimariye sahip. Dışındaki kale yapısı içindeki ana girişte de aynı.

Aljaferia Sarayı - Zaragoza

Aljaferia Sarayı – Zaragoza

Sarayın içindeki işçilik, işlemeli tavanlar, sanat eseri kapılar ve tüm diğer unsurlar başlı başıba birer sanat eseri. İnsan sarayı gezerken gerçekten de hayran kalıyor. Pilar Katedrali ile birlikte Aljaferia Sarayı da UNESCO Dünya Mirasları listesinde.

Endülüs döneminden kalan her saray gibi burası da İspanya Endülüs hakimiyetinden çıktıktan sonra İspanyol kral ve kraliçeler tarafından kullanılıyor. Aljaferia Sarayı’nın mimarisi pek değişmemiş. İnsan bu sarayın 11.yüzyılda yapıldığını düşününce daha çok etkileniyor, sarayın içindeki işçilik ve sanat gerçekten harika.

Aljaferia Sarayi - Zaragoza

Aljaferia Sarayi – Zaragoza

Sarayın bahçesinde portakal-turunç ağaçları var, tam bir Akdeniz esintisi. Eminim özellikle yaz akşamları çok güzel olurdu. Sarayın sakinleri gerçekten şanslıymış 😉

Aljaferia Sarayı şehrin dışında. Otobüsle gidilebilir. Biz nehir kenarından yürüyerek şehri keşfederek gittik. Şehir merkezinden yürüyerek yarım saatte gidilebilir.

Aljaferia Sarayi - Zaragoza

Aljaferia Sarayi – Zaragoza

Bu yazıyı beğendiniz mi?
mehmetc.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum

Bu Yazı da Hoşuna Gider ===>  Seviya'da Nereleri Gezmeli?