Zaragoza’nın Gençleri Nerede?

Bakıyorum bakıyorum, göremiyorum. Nerde bu gençler? Zaragoza’da hiç genç yok mu? Zaragoza’nın gençleri nerde? Nereye gitti tüm bu genç insanlar.

Birisi bana “o kadar gezdin İspanya’yı, Zaragoza’ya da gittin, nasıl bir yer anlat bakalım” dese, aklıma ilk gelen şey Zaragoza’da hiç genç insan yokmuş gibi bir izlenime kapıldığım olurdu heralde.

Elbette var, bir sürü genç insan. Ama yok gibiler, belki de azlar. 2016 yılında Zaragoza’ya gittiğimizde mevsim yazdı. Muhtelemen bu birinci sebep. Tüm gençler İspanya’nın diğer şehirlerine gezmeye, çalışmaya ya da hem gezip hem de çalışmaya gittiler.

İkinci sebep ise İspanya’da 2008’den beri süre gelen ekonomik kriz. İspanya Avrupa Birliği üyesi ülkelerden biri olduğu için İspanyollar tüm Avrupa ülkelerinde çalışma iznine sahip. Dolayısıyla gençler arasında işsizliğin %25’leri bulduğu İspanya’da gençler başka ülkelere çalışmaya gidiyorlar. Temelli gidenler olduğu gibi, yazları gidenler de var. Bu da ikinci sebep. Aynı şey sadece Avrupa Ülkeleri için geçerli değil. İspanyol gençlerinden Latin Amerika’ya çalışmaya gidenler de var. Latin Amerika İspanya’dan daha mı gelişmiş bir yer, hayır değil. Fakat nerdeyse tüm Latin Amerika ülkeleri “gelişmekte olan ülkeler” kategorsinde olduğu için fırsatlar mevcut ve İspanyollar’ın bir kısmı da bu fırsatları kovalamaya gidiyorlar.

Üçüncü bir ihtimal ise, Zaragoza’da büyük bir emekli nüfusu olması. Gerçekten de o kadar çok emekli insan gördük ki, insan burda hiç genç yok mu demekten alamıyor kendini. Peki her yaşlı insanın emekli olduğunu nerden biliyorsun diyeceksin, orayı açayım.

Şöyleki; İspanya’da özel sektörde düzgün bir iş bulabilmen zor. Bulabilirsin ama ya niteliklerin çok sağlam olacak ve çok aranan bir niteliğin insanı olacaksın ya da torpilin olacak, bir şirkete kapağı atıp hiç kımıldamayacaksın. Bunun dışında zor. Ha yine bulursun bulmasına da, ya iş güvencen az olur, ya çok çalışırsın, ya taşeron yaparlar seni, ya da benzer bir ödün vermek zorundasın.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İspanya'da Bir Hastane Macerası

Bir örnek vereyim. Mesela piyango bileti satanlar genelde engelli insanlar. Bu bir devlet politikası. Engelli insanlara bu işler verilip sigortalı-maaşlı bir işte çalışarak yaşama tutunmaları sağlanıyor ve bence bu güzel bişey. Bu böyleyken bazı uyanıklar engelli raporu alıp ta piyango bileti satıcısı olma derdinde. Yani engelli olmadıkları halde engelli raporu alıp piyango bileti satıcısı olup yan gel yat yapıp gemilerini yürütecekler.

Ama eğer devlet memuru isen ki devlet memuru olmak ta zor, bir sürü sınavı geçmen lazım, o zaman işin özel sektördekilere göre biraz daha rahat. Hem iş garantin var, hem düzenli maaş hem de Avrupa Birliği’nin imkanlarından faydalanabilirsin ki az şey değil.

Gelelim emeklilere. Yıllar önce İspanya’nın görece bolluk zamanlarında çalışıp yığan kesim bu kesim. Evlerini aldılar, kendilerine göre bir birikim de yaptılar. Bir de üstüne şu andaki garanti emekli maaşları var. Dolayısıyla kira yok, bir miktar birikim var, bir de emekli maaşı, tam rahat bir yaşam diyebiliriz.

Ha diyeceksin, bu emekli insanların çoluğu çocuğu yok mu? Elbette var. Ama İspanya her ne kadar bir Akdeniz ülkesi olsa ve aile kavramı kuvvetli olsa bile, burda insanlar bizdeki gibi herşeylerini çocukları için harcamıyorlar. Bizdeki aileler gibi çoluk çocuğu evlendireyim, çocuklarıma ev alayım, araba alayım, vs. bu gibi şeyler yok. Varsa da çok değil. Tüm Avrupa’da olan “çocuklar belli yaştan sonra kendi başının çaresine bakabilmeli” olayı burda da var.

Hal böyleyken emeklilere ne kalıyor? Gezip tozup para harcamak, keyif çatmak kalıyor. Onun için Zaragoza’da baktım arkadaş, emekli insanlar sanki düğüne ya da soylular balosuna gider gibi süslü.

Siesta zamanı bitip te akşam serinliği düşünce tüm Zaragoza’da bir emekli şenliği başlıyor sanki. Kafeler, restoranlar, caddeler, çay bahçeleri, patiolar hep yaşlı ve genelde de emekli insanlarla dolu. Ama bir görsen nasıl süslüler. Erkekler kumaş pantol, jilet gömlek. Kadınlar etek-döpyes, saçlar Mihail Gorbaçov’un karısının ya da Margaret Thatcher’ın saçları gibi yapılmış, sprey jöyleyle hem parlatılmış hem kabartılmış, saç renkleri 80’li yıllar modalı renkli. Ellerdeki takılar kafa yarar, boyunlardaki inci kolyeler Allah etmiye ayağımıza pranga olacak kadar kalın. Bir yandan tapaslarını mideye indirip bir yandan tintoları-biraları yuvarlarken bir yandan da yelpazelerini sallayıp fiyakalı ama suratsız bakışlar atıyorlar. Vay arkadaş diyor insan!

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Seviya'da Ne Yemeli?

Bu insanlar, genel İspanyol sıcaklığından yoksun. Bu belki Zaragoza şehrine özgüdür ama biraz da kimseyi umursamıyor olmalarına bağlıdır, bilmiyorum. Ama hem soğuklar, hem de -kusura bakmasınlar da- biraz suratsızlar.

Mehmet Emin Coşkun

Bloğumda ilgi duyduğum konularda yazılarımı ve izlenimlerimi paylaşıyorum. Mesleğimi ve yaşadığım yeri merak edecek olursanız bilgisayar mühendisiyim, Londra'da yaşıyorum. Bana mehmetccom@fastmail.com eposta adresimden ulaşabilirsiniz.